2019 YKS Ne Zaman Yapılacak?

Gökay Demirkıran
Ekim 18, 2018
2019 YKS Ne Zaman

YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI SINAVI (YKS)

İlk kez geçtiğimiz sene uygulamaya konulan ve önceki sistemde mevcut olan zaman farklılığını ortadan kaldırarak tek bir hafta sonu içerisinde gerçekleştirilen üniversitelere giriş sınavı, bu sene de mevcut sınav sistemi olarak ikinci kez gerçekleşecek.

Sınavı düzenleyen ÖSYM ilk olarak hazırladığı takvimde Alan Yeterlilik Testi ve Yükseköğretim Kurumları Sınavı için belirlediği zaman dilimini sınav takvimi aracılığı ile duyurmuştu. Yeni yapılan duyuruya göre sınavın yapılacağı gün ve saatte belli oldu. Üniversite sınavına hazırlanan yaklaşık 2 milyon kişiyi ilgilendiren bu gelişme ile ilgili işte sınav tarihleri

ÜNİVERSİTE SINAV TARİHLERİ NE ZAMAN

Toplamda üç oturumda yapılacak olan sınav için belirlenen sınavlar sırasıyla AYT, TYT ve YDS üzerinden oluşuyor. Eğer sadece 2 yıllık bir ön lisans programı okuyorsanız sadece TYT sınavına girmeniz yeterlidir. Lakin 4 yıllık bir ön lisans programı okumak isteyen öğrencilerin ilk etapta TYT sonrasında AYT girerek yeterli puanı alması gerekmektedir. Son olarak düzenlenen diğer bir sınav oturumu olan YDS, yabancı dil sınavı anlamına gelmektedir. Üniversitelerin yabancı diller ile alakalı bölümlerinde okumak isteyen öğrencilerin YDS girerek alan yeterliliklerini kanıtlamaları gerekmektedir.

YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi sınavı ön lisans bölümleri ve AYT giriş için baraj sınavı niteliği taşımakta olup 22 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilecektir. Sınav toplamda 1 saat 35 dakika sürecek. Sınavın başlangıç saati ise 10:15 olarak duyuruldu.

YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testi sınavı lisans bölümlerine giriş niteliği taşımakta olup 23 Haziran 2019 tarihinde gerçekleştirilecektir. Sınav toplamda 180 dakika olup sınavın başlama saati 10:15 olarak belirlendi.

YKS 3. Oturum Yabancı Dil Sınavı üniversitelerde farklı dillerde öğretmenlik, rehberlik, tercümanlık tarzı bölümler okumak için yeterlilik niteliği taşımakta olup sınavın süresi 120 dakika olarak belirlendi. Bu sınava girecek öğrencilerin sınava giriş tarihleri 23 Haziran 2019 15:45 olarak duyuruldu.

 

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum