Ada Boz Tilkisi - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Ada Boz Tilkisi

DersinÖzü
Kasım 13, 2017

 Ada Boz Tilkisi 

Ada boz tilkisi, köpekgiller ailesine ait bir türdür. Diğer aile üyeleriyle kıyaslandığında %15 ile %18 oranında yapı olarak daha küçüktür. ABD’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan 8 Channel Adasının 6 tanesinde yaşamını sürdürmektedir. Bu canlı kendi içinde 6 alt türe ayrılır. Ayrıca Kıyı tilkisi, Kısa kuyruklu tilki, Channel Adası tilkisi olarak da bilinir. Boz tilkisi ile Ada Boz tilkisi Urocyon cinsine ait iki ayrı türü oluşturur.

 Fiziksel Özellikleri 

Ada boz tilkisi boyut olarak boz tilkisinden daha küçüktür. Ayrıca Kuzey Amerika’nın en küçük tilkisini oluşturmaktadır. Yetişkin bir bireyin boy uzunluğu 30 ile 40 santimetre kadardır. Kuyruk uzunluğu ile birlikte 58 ile 68 santimetreye kadar ulaşmaktadır. Kuyruk uzunluğu ise ortalama 28 santimetre olmaktadır. Ağırlıkları ise 1 ile 2.8 kilogram arasında değişiklik gösterir. Yetişkin bir birey dişiye göre daha büyük yapıda olmaktadır. Bu tilki türünün post rengi boz tilkisi ile aynıdır. Kafası ve kafasının arka tarafı gri renklidir. Fakat boyun, bacakları, bel bölgesi, yanaklar ve göğüsleri tarçın rengindedir. Kuyruğunun üst tarafında koyu siya renginde bir çizgi vardır. Alt türlere bağlı olarak renk, uzunluk, yapı ve kiloları değişiklik gösterir.

 Yaşam Alanı 

Ada boz tilkisi yalnızca Amerika Birleşik Devleti’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan 8 Channel Adasının 6 tanesinde varlığını sürdürür.

Bu adalar:

  • San Miguel Adası
  • Santa Rosa Adası
  • Santa Cruz Adası
  • Santa Catalina Adası
  • San Clemente Adası
  • An Nicolas Adası

Bu canlının bu adalara 16 bin yıl önce geldiği düşünülmektedir. Adalar küçük olmasına rağmen bu tilkiler adalara uyum sağlamışlardır.

 Üreme 

Ada boz tilkisi tek eşle çiftleşen bir hayvan türüdür. Bu çiftler Ocak ayı başlarında birlikte görülmeye başlanır ve bu süreç doğurma sezonuna kadar Şubat ile Mart ayının sonuna kadar sürer. Dişi tilkinin gebelik süresi 50 ile 63 gün kadar sürer. Dişi bir mağarada doğurur ve bir doğumda ortalama 3 ile 5 arasında yavru dünyaya getirir. Yavru tilkiler ilkbahar ayında dünyaya gelirler ve yaz başlangıcında mağaradan çıkarlar. Yavruları annesi 7 ile 9 hafta kadar emzirerek besler. 10 hafta sonunda yavru tilkiler cinsel olgunluğa erişirler ve dişi yavrular genellikle ilk yılında doğururlar. Bu canlı türü vahşi doğada 4 ile 6 yıl kadar yaşamını sürdürür. Evcil olarak bakıldığında bu süre 8 yıla kadar çıkmaktadır.

 Beslenme Alışkanlığı ve Davranış 

Ada boz tilkisi her şeyi yiyen yani hem et hem de ot yiyen bir canlı türüdür. Genellikle meyveler, böcekler, kuşlar, yumurta, kertenkele ve küçük memeliler ile beslenmektedir. Mevsimlere göre aktifliği de değişiklik gösterir. Yazları kışlara göre daha aktiftir. Ayrıca tek başına gece ve gündüz avlanmaktadır. Bu hayvan türü saldırgan gibi görünmesine rağmen insanlara saldırmaz. Hatta evcilleştirilmesi oldukça kolaydır ve genellikle söz dinler. Ayrıca görme duyusu, koku alma hissi ve işitsel duyusu ile iletişim sağlar. Temel ses iletişimi ise havlama ve hırıltıdır. İşeme ve dışkı yoluyla kendi alanını belirler.

 Koruma 

Günümüzde ada boz tilkisinin nüfusu azalmıştır ve nesli tükenme tehlikesi altında olan bir canlıdır. Bu tilkinin üzerinde yapılan araştırmaya göre bu canlının Kaya Kartalı tarafından avlanılması hızlı bir şekilde bu canlının nüfusunu azaltmıştır. Yani bu tilki türünün nüfusunun azalmasına sebep olan önemli faktör Kaya Kartalıdır. Kaya Kartalı 1990 yılından önce Yaban Domuzu ile beslenmekteydi fakat yaban domuzunun nesli tükenmiş olmasından dolayı kaya kartalı ada boz tilkisini avlamaya başlamıştır. ABD hükümeti tarafından koruma altına alınmıştır. Günümüzde 1300 kadar ada boz tilkisi türü kalmıştır.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum