Ağaçkakan - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Ağaçkakan

DersinÖzü
Kasım 14, 2017

Ağaçkakan

Ağaçkakan orman ve ormanlık alanlarda yaşar ve dünyada yaklaşık 200 farklı türü bulunmaktadır. Ağaçkakan kutup bölgeleri, Avustralya ve Madagaskar hariç her kıta’da bulunur. Bu kuş türünün en küçük türü Bar göğüslü ağaçkakan türüdür ve sadece 8 cm uzunluğa ulaşır. Güney doğu Asya’da bulunan gri ağaçkakan türü ise en uzun yaşayan ağaçkakan türüdür ve ayrıca bu ağaçkakan türü yaklaşık 60 cm uzunluğa ulaşabilir.

Ağaçkakan Genel Özellikleri

Ağaçkakan kendisine özgü bir uzun gagaya sahiptir ve gagasını ağaçlara delik açmak için kullanır. Bunun nedeni ise ağaç kabuklarının altında yaşayan kurtçukları ortaya çıkarmak ve kendisine yuva yapmak için yapar. Ağaçkakan saniyede ortalama 20 kez gagalama yapabiliyor. Bu kuş türü çok fazla gagalama yapabilir ve baş ağrısı yaşamadan kafasını çok hızlı oynatabiliyor bundan dolayı bu kuşun beyninin etrafında hava yastığı vardır ve bu hava yastığı ağaçkakanın beynini olabilecek zararlardan korur. Ağaçkakan her şeyi yiyen bir kuş türüdür: bitki ve hayvan ile beslenir. Bu kuş türü genel olarak tohum, meyve, çerez çeşitleri, etli ve zarlı kabuksuz meyve ve böcek ile beslenir fakat bu durum ağaçkakanın yaşadığı bölgeye göre değişiklik gösterir.

Ağaçkakan küçük boyutlu olmasından dolayı kendi doğal ortamında çok sayıda yırtıcısı vardır. Bu hayvanlardan bazıları: vahşi kediler, tilki, sıçan, yılan ve büyük kuş türleri. Çoğu ağaçkakan türü orman ve ağaçlık bölgelerde yaşar fakat bazı ağaçkakan türü ise çöl ve yamaç gibi ağaç olmayan bölgelerde yaşar. Bu bölgelerde yaşayan bir kaç ağaçkakan türü diğer ağaçkakan türleri gibi benzer bir yol izler ve yuvalarını kaya ve bitkilere (kaktüs gibi) yaparlar.

Ağaçkakan Yaşam Alanı

Dünyada bulunan 200 ağaçkakan türü bugün tehdit veya tehlikede olan hayvan türü olarak kabul edilir. Bunun nedeni ağaçkakan türünün yaşadığı ormanlık ve ağaçlık alanların yok edilmesinden kaynaklanmaktadır. Ağaçkakanın genellikle parlak renkli tüylere sahiptir ve bu renkler türüne göre değişiklik gösterir. Ayrıca ağaçkakanın sahip olduğu parlak renkli tüyleri genellikle doğada yeşil, kahverengi, beyaz, kırmızı, gri, siyah, gri ve bronz gibi renklerde olur ve yaşadığı ormanlık alanda kendisini kamufle etmesine yardımcı olur. Dişi ağaçkakan 3 ile 5 yumurta yumurtlar ve bir kaç hafta kuluçka döneminden sonra yavrular yumurtadan çıkar. Dişi ağaçkakan ve erkek ağaçkakan beraber yavrularını besler ve büyütürler. Ağaçkakan civcivleri bir kaç aylık zamandan sonra genellikle yuvasını terk eder. Bu kuş türü 6 ile 11 yıl arasında yaşam sürer.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum