Ahtapot - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Ahtapot

DersinÖzü
Kasım 14, 2017

Ahtapot

Ahtapot, hayvanlar aleminin Mürekkep balığı, Kalamar ve Notilus’dan sonra kafadan bacaklılar ailesini oluşturan denizde yaşayan bir canlı türüdür. Ahtapot yaşadığı bölgelere ve deniz sularına bağlı olarak farklı türlere ayrılmışlardır. Bu farklı türlerin boyutları, renkleri ve kollarının uzunlukları da birbirinden farklılık göstermektedir. Ahtapotun sekiz kolu ve genellikle keskin bir gagası vardır. Çoğu ahtapot türlerinin kolunda genellikle daire şeklinde süngerimsi emici yastıklar bulunur. Ahtapotların yaşam süreleri ahtapot türlerine göre değişiklik gösterir ve bir çok ahtapot türünün ortalama yaşam süresi 6 aydır. Fakat ahtapotun bazı türleri özellikle büyük olan türler bir kaç yıl yaşayabilir.

Ahtapot canlısı iyi  bir şekilde kılık değiştirebilme yeteneğine sahiptir. Bu hayvanlar ayrıntılı kamuflaj kullanarak herhangi bir arka plana karışır ve kendisini gizler. Bu özelliğini sadece potansiyel avcılardan korunmak ve avlanmak için kullanır. Aynı zamanda erkek ahtapot çiftleşme döneminde bir kadın ahtapot çekmek için de bu yeteneğini kullanmaktadır. Ahtapotun ayrıca 3 kalbi vardır ve bunlardan 2 tanesini solungaçlarına doğru kan pompalamak için kullanır diğer kalbi ise soluk mavi renkli kanı vücudunun diğer bölgelerine doğru pompalar. Genel olarak, çoğu ahtapot türleri iç ve dış iskelet yapısına sahip değildir. Yani ahtapot dar yerlere rahat bir şekilde girer. Ahtapot tüm omurgasız hayvanların en zekisi olarak bilinir ve bu durumu avantajlı bir şekilde kullanır.

Ahtapot 2 ile 15 yıl arasında değişen bir yaşam sürmektedir. Boyu 0.3 ile 4 metre , ağırlığı ise 5 ile 75 kilogram arasında ahtapotların türlerine bağlı olarak değişmektedir. Bronz, kahverengi, kırmızı, turuncu, mavi ve mor renklerde bulunurlar. Yengeç, deniztarağı ve balıkları yiyerek beslenirler. Elektrikli yılan balığı, köpek balıkları ve yunus balıkları gibi deniz canlılarına av olurlar.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum