Aile Ekonomisi ve Para | DersinÖzü

Aile Ekonomisi ve Para

DersinÖzü
Nisan 24, 2017

Aile Ekonomisi ve Paranın Aile Üzerindeki Rolü

Sanayileşme ile birlikte aile yapısında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Artık aileler tarım toplumundaki aileler gibi her şeyini kendisi üreten, kendi kendine yeten aileler değil, buna karşılık çalışabilir tüm işgücünü dışarıya sanayinin hizmetine veren emeğinin karşılığında bir ücret elde eden ve elde ettiği ücret ile de yaşamını devam ettirecek her türlü hizmeti satın alan bir yapıya dönüşmüştür.

Bu yeni yapının bir gereği olarak ailede para çok fazla önem kazanmıştır. Çünkü ailede bireylerin yaşantılarını asgari düzeyde devam ettirmek için bile paraya ihtiyaç vardır. Öte yandan teknolojide ortaya çıkan gelişmeler bir yandan aile yaşantına birçok yeniliği sokarken bir yandan çok stresli bir çalışma ortamı yaratmaktadır.

Bu durumun doğal bir sonucu olarak aileler bir yandan teknolojinin kendilerine sunmuş olduğu hizmetlerden eksiksiz olarak yararlanmak diğer yandan çalışma yaşamının kendilerine yüklemiş olduğu stresli ortamdan kurtulmak için yaşam biçimlerini değiştirmek gereğini duymaktadırlar. Bu ise daha çok harcamayı gerektirmekte, dolayısı ile aileler daha çok parayla gerek duymaktadırlar.

Yine sanayileşmenin aile kurumuna getirmiş olduğu bir başka oluşumda geniş ailelerden çekirdek aileye geçiş şeklinde olmuştur. Artık günümüzde aileler anne baba ve çocuktan oluşan son derece küçük çekirdek aile haline gelmiştir. Hatta o kadarki birçok ailede çocuk sayısı da nerede ise iki ile sınırlanmıştır. Dolayısı ile günümüz ailelerinde sabah kahvaltıdan sonra anne, baba iş yaşamına çocuklar okula gitmekte bütün aile gün boyunca dışarıda olmakta ve ancak akşamları bir araya gelebilmektedirler. Bu durumda aile fertlerinden herhangi birisinin en ufak bir hastalığında bile o kişinin başında kalıp en zorunlu ihtiyaçlarını giderebilecek birisini bulmak bile büyük sorun olabilmektedir. Daha ağır hastalık durumlarında ise sorun çok daha büyük boyutlara ulaşabilmektedir. İşte bu gibi durumlarda ise tek çözüm yolu olarak dışarıdan profesyonel bir bakıcının tutulması gündeme gelmektedir. Bu ise yine para demektir. Söz konusu bu örnekleri çok fazla çoğaltmak mümkündür. Bütün bu örneklerden çıkarılan genel sonuç ise günümüzde nakit paranın ailenin yaşamına vazgeçilmez olarak girdiğidir. Nakit para günümüzde aile ekonomisinde olmazsa olmaz bir rol üstlenmiş bulunmaktadır.

Günümüzde nakit para aile için niçin vazgeçilmez hale gelmiştir? Yorum bölümüne yazınız.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum