Aile ve Toplumsal Kurumlar | DersinÖzü

Aile ve Toplumsal Kurumlar

DersinÖzü
Nisan 26, 2017

Aile ve Toplumsal Kurumlar

Toplumdaki değişmelere bağlı olarak sosyal kurumların yapı ve işlevlerimle de değişme görülür. Sosyal kurumlunu herhangi birinde meydana gelen değişme yada yaşanan sorun diğer kurumlarda da hissedilir. Sosyal kurumlar, farklı özellikler taşısalar bile genelde toplumların hepsinde bulunur. Bunların başlıcaları; aile, devlet, hukuk, eğitim, ekonomi, din ve ahlak kurumlarıdır.,

Korunması En Çok İstenen Kurum Aile

Boğaziçi Üniversitesi ve Açık Toplum Enstitüsü’nün desteğiyle yapılan “Türkiye’de muhafazakarlık” konulu araştırmanın sonuçları, proje yönetici Doç. Dr. Hakan Yılmaz tarafından, bir basın toplantısıyla açıklandı. Açıklama geniş yankı uyandırdı ve tüm medya kuruluşları konuya geniş yer verdi. Araştırma sonuçlarının bizimle yakından ilgili gördüğüm bir bölümünü sizinle de paylaşmak istedim.

15 ilden 1644 kişinin katılımıyla yürütülen bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre:
– Türk balkı korunması en gerekli kurum olarak aileyi görüyor. Bunu sırasıyla din, devlet ve millet izliyor.
– Korunması gereken değerlerin başında eşitlik ilkesi gelirken bunu sırasıyla özgürlük ve dayanışma izliyor. Araştırmaya katılanların çoğunluğu bayatlarının değişmesinden yana olduklarını belirtiyor.
– Kamuoyunun değişmesini isledikleri kurumların başında ekonomi geliyor. Bunu, sırasıyla devlet yapısı ve sosyal yapı izliyor.
– Gelenekler öncelikle aile ortamında daha sonra da okulda öğreniliyor. Gelenekler en çok aile hayatı ve katlın erkek ilişkilerinde etkili.
– Araştırmaya katılanların büyük bir çoğunluğu, kadın ve erkeklerin siyaset, iş ve aile hayatında, her bakımdan eşit olması gerektiği görüşünde.
– Araştırmada, Batı ve AB ilişkilerinde, en çok gençlerin ahlakının bozulması ve aile yapısının bozulması endişesi ortaya çıkıyor.

Bu araştırma; ailenin Türk toplumundaki ve diğer toplumsal kurumlar arasındaki öncelikli yerini ve önemini ortaya koyması açısından değerli.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum