Akrep - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Akrep

DersinÖzü
Kasım 14, 2017

Akrep

Akrep sekiz bacaklı etobur bir canlıdır ve dünya da her bölgede bulunur. Bugün dünyada bir çok ülkede bulunan akrebin yaklaşık 2.000 farklı türü vardır. Bu canlı genel olarak güney yarım kürede çöller ve ormanlık alanlarda yaşar. Akrep’in yaşam süresi bilinmemesine rağmen bazı türleri 6 ay ile 25 yıl arasında yaşam sürer. Vahşi hayatta bu canlılar küçük olmasından dolayı yakalanması en zor canlılardan bir tanesidir. Akrep yiyeceğin kıt olduğu zamanlarda metabolizmasını yavaşlatabilir. Bu teknik sayesinde az yiyecek ile yetinerek uzun süre yani yaklaşık 2 yıl kadar açlığa dayanabilir.

Akrep eklem bacaklı (böcek değil) bir canlıdır ve en yakın örümcek, akar ve kene ile akrabadır. Akrepler 400 milyon yıl önce dünyada var olduklarına inanılır ve antik bir canlı olarak adlandırılır. Yani akrepler dinozorlar kadar eski bir canlıdır. Akrep genellikle gece avlanan bir canlıdır ve gün boyunca kayaların altında veya yarıklarda günlerini geçirir ve daha sonra karanlık çöktüğünde avlanmak için yerinden çıkar. Bu canlı et obur bir canlıdır ve kuyruğunun ucunda zehirli iğnesini kullanarak avlarını felç eder bu şekilde sorun olmadan avlarını yakalar. Akrep gövdesinin ön kısmında yer alan iki büyük pençeye sahiptir. Bu pençeler akrebin avını tutarak kavramasına ve yemesine yardımcı olur.
Dişi akrep 4 ile 9 arasında yavru akrep doğurabilir. Yavru akrep hemen doğumdan sonra anne akrebin sırtına tırmanır. Yavru akrepler büyüyüp kendi avlarını avlayacak olgunluğa ulaşana kadar anneleri tarafından bakılır ve büyütülür. Bir insan akrep tarafından sokulduğu zaman belirtileri genellikle arı sokmasına benzer ve sokulan yer şişerek ağrır. Ancak yaklaşık 50 akrep türünün zehir taşıdığı bilinmektedir ve bu zehirli akrep türünün zehri insanlara ciddi zarar verebilecek kapasitedir ve ölüme de yol açabilir. Akrep’in boyu 2 ile 30 cm arasında değişir. Doğada kahverengi, siyah, sarı, kırmızı ve beyaz renklerde bulunur. Akrep böcek, örümcek ve küçük kemirgen türleri ile beslenir. Kertenkele, kuşlar ve kemirgen türleri tarafından av olurlar.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum