Akut İnflamasyon - TUS Patoloji | DersinÖzü

Akut İnflamasyon

DersinÖzü
Ekim 31, 2017

Akut İnflamasyon

Akut inflamasyonun kritik noktası lökosit artışı ve lökosit hücumudur. Lökositler zararlı etkenleri parçalamaya çalışırlar. Fakat lökositlerin zararlı etmenleri parçalamak için salgıladıkları maddelerle doku zararına yol açabilirler. Bu doku zararı sonucu oluşan inflamasyonun süresi ve gücü artabilir.

Akut iltihabın beş farklı lokal belirtisi vardır. Bu 5 belirtinin de bulunduğu durumlara Akut inflamasyondur diyebiliriz. Bu belirtileri ısı artışı, kızarıklık oluşması, şişlik oluşması, bölgenin hassasiyetinin artması, bölgede ağrı oluşması ve organın fonksiyonlarının azalması şeklinde sıralayabiliriz.

Akut inflamasyonun üç ana komponenti bulunmaktadır. Birincisi  damar çapında vazodilatasyon dediğimiz genişlemeler ve kan akımında bölgesel artıştır. İkincisi mikrodamarlanma esnasında kan plazma proteinlerinin damardan  çıkmasına izin veren yapısal  değişiklikler meydana gelmesidir. Üçüncü olarak ise  lökostilerin hasar bölgesine göçü ve hasar bölgesinde kümelenmesidir.

Vasküler Değişiklikler

Vasküler değişiklikler ilk olarak ve ani şekilde gerçekleşen değişikliklerdir. Damarlarda vazokontriksiyon görülür. Bu ba vazokontriksiyon nöronal yolla oluşur ve mediyatörü endotelinlerdir. İkinci aşama olarak damarlarda vazodilatasyon gerçekleşir.

Arteriyoller diğer damar yapılarına göre düz kas açısından daha zengin olduğu için kapiller ve post kapiller venüllere göre vasküler değişikliklerden daha çok etkilenir. Damar içerisinde vazodilatasyona sebep olan mediyatörler ise histamin ve NO’dur.

Vasküler değişikliklerden bir diğeri de geçirgenlik artışıdır. Geçirgenlik artışı küçük damarlarda özellikle venüllerde daha fazla gözlemlenir. Artan hidrostatik basınç damar içerisindeki maddelerin damar dışına geçmesine sebep olur. Geçirgenlik artışının mediyatörleri ise Histamin, Bradikinin, Lökotrienler, Substance P’dir.

Damar Geçirgenliği Artışı

Akut inflamasyonun erken aşamalarında damarlarda vazodilatasyon gerçekleşir. Buna takiben artan kan akımı damar içerisinde hidrostatik basıncın artmasına neden olur. Başlarda proteinden fakir plazma sıvısı damar dışına kaçar. Eğer önlem alınmazsa geçirgenlik artar. Proteinden zengin sıvı ve hücreler damar dışına kaçmaya başlar. Ödem oluşur.

Damar geçirgenliğinde artış birçok farklı yol ile oluşabilir. Bu geçirgenlik artışı aslında bir adaptasyon ve yardım çığlığıdır. Damar geçirgenliğinde artışı sağlayan yolları şu şekilde sıralayabiliriz:

-Endotelyal kontraksiyonda sekonder endotel hücrelerinin aralarında oluşan açılma.

-Endotelyal kontraksiyon ve hafif endotelyal hasar sonucunda oluşan hasarlar. Genelde yanık gibi durumlarda oluşur. Gecikmiş uzamış sızıntı olarak adlandırılan bir ağrıya sebep olur.

– Endotel hasarına bağlı nekroz da damar geçirgenliğine neden olan mekanizmalar arasındadır. Saatler günler süren bir ağrıya neden olur.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum