Altın Çakal - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Altın Çakal

DersinÖzü
Kasım 14, 2017

Altın Çakal

Altın çakal, ayrıca Bayağı çakal olarak da adlandırılır, köpekgiller (Canidae) ailesindendir. Yalnız “çakal” adı ile söylendiği zaman hep bu tür ifade edilmektedir. Altın çakalın uzunluğu kuyruk uzunluğu ile birlikte 80 ile 95 cm, ağırlığı ise 8 ile 10 kg arasında değişir. Bu çakal türünün rengi genel olarak altın sarısı olur fakat yöresel olarak farklılık gösterir. Dağlık bölgelerde yaşamını sürdüren çakalların rengi daha çok gri renkte olur. Doğu Afrika’nın çakalları ise mevsime bağlı olarak renk değiştirir.

Altın çakal üç kıta bölgesinde geniş bir alana yayılmıştır. Avrupa bölgesinde Yunanistan, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Bosna-Hersek gibi ülkelerde küçük nüfuslarda yaşamlarını sürdürürler. Türkiye’de ise her bölgede yaşamını sürdürür. Altına çakal Kuzey Afrika’da, Asya’nın güneyinde Avrupa’ya oranla daha çok nüfusa sahiptir. Bu çakal türü genellikle açık bölgelerde, yarı çöllerde, çalılık alanlarda, kayalık bölgelerde varlığını sürdürür.
Altın çakal, hafif vücuda, güçlü, uzun bacaklara sahiptir bu özelliği ile uzun mesafeleri iyi bir şekilde koşar. Bu canlı türü küçük aile grupları ile yaşar. Ortalama bir altın çakal 8 yıl yaşar, fakat hayvanat bahçesinde yaşayan altın çakalların ömrü 14 yıla kadar varmaktadır. Altın çakal yaşamını bir evlilik ile sürdürür. Bu çakal türünün üreme zamanı Ekim ayındadır. Dişi altın çakal 60 gün gebe kaldıktan sonra 6 ile 9 arasında yavru dünyaya getirir. Yavrular 5 ile 6 ay sonra anne ile babalarından bağımsız olurlar. 80 aylık olduklarında ise üreyebilecek olgunluğa ulaşırlar.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum