Arjantin Gri Tilkisi - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Arjantin Gri Tilkisi

DersinÖzü
Kasım 15, 2017

Arjantin Gri Tilkisi

Arjantin Gri tilkisi köpekgiller (Canidae) ailesine ait Güney Amerika bölgesinde (Şili, Arjantin ve Peru’nun bir kısmı) yaşamını sürdüren ve bu yöreye özgü bir tilki türüdür. Aynı zamanda Patagonya Tilkisi olarak da adlandırılır.

Fiziksel Özellikleri

Diğer köpekgiller üyelerinde olduğu gibi Arjantin gri tilkisi de yapı olarak küçüktür. Boy uzunluğu 20 ile 43 santimetre kuyruk uzunluğu ile birlikte 65 ile 110 santimetre arasında değişiklik gösterir. Yetişkin bir bireyin ağırlığı ise ortalama 2.5 ile 5.5 kilogram arasındadır. Post rengi kırmızımsı kahverengidir ve benek benek beyazlıklar bulunur. Kulakları uzun, çenesi siyahtır. Bacakları sarımsı kahverengi renktedir. Kuyruğu uzun, kalın ve üst kısmında siyah bir çizgi vardır.

Yaşam Alanı

Arjantin Gri Tilkisi Güney Amerika kıtasında güney konisinde bulunur. Bolivya’nın bir kısmı dahil olmakla birlikte en çok Arjantin, Şili ve Peru bölgelerinde yaşar. Genellikle sıcak yerlerde, Arjantin’in yüksek bölgelerindeki kurak çalılık alanlarda ve Şili boyunca uzanan ormanlık alanlarla kurak Petagonya bozkırlarında yaşamını sürdürür. Açık alanlarda pek avlanmaz daha çok ormanlık alanları tercih eder. Peru ülkesinde de görüldüğü gözlemlenmiştir. Falkland adalarında da yaşarlar bu adalara insanlar tarafından götürülmüştür.

Beslenme ve Doğum

Arjantin gri tilkisi her şeyi yiyen bir tilki türüdür. Mevsimlere ve bulunduğu ortama bağlı olarak besin kaynaklarında değişiklik göstermektedir. Temel geçim kaynağı küçük memeli hayvanlar, kuş türleri, eklembacaklılar, kemirgenler, kuş yumurtası, leş ve meyve türleri oluşturur. Mart aylarında kıtanın güney bölgelerine iner ve burada çiftleşirler. Dişi tilki iki aylık hamilelik sürecinden sonra 2 ile 4 arasında yavru dünyaya getirir.

Yaşam alanlarının yok edilmesi ve yiyecek bulamadıkları zaman şehirlere inerek burada yiyecek ararlar. Bu durum bölgede koyun ve ya tavuk yetiştiren halk için tehlike oluşturmaktadır. Bundan dolayı insanlar tarafından öldürülmektedir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum