Asya Yaban Köpeği - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Asya Yaban Köpeği

DersinÖzü
Kasım 15, 2017

Asya Yaban Köpeği

Asya yaban köpeği, hayvanlar aleminin köpekgiller (Canidae) ailesine ait, Asya bölgesinde yaygın bir şekilde yaşamını sürdüren bir yaban köpeği cinsidir. Asya yaban köpeğinin boy uzunluğu ortalama 1 metre, ağırlığı ise 20 kg civarıdır. Bu canlı türünün tüyleri kavuniçi rengi ile kızıl kahverengi, alt bölgeleri beyaz, kuyruk ucu siyah renklidir.

Asya yaban köpeği 5 ile 12 arasında değişen sürüler halinde yaşarlar. Bir erkek ile bir dişi Asya yaban köpeği sürüye liderlik eder ve bu çiftin dışında hiçbir sürü üyesi çiftleşip yavru yapamaz. Dişi Asya yaban köpeği 60 gün süren gebelik döneminden sonra 6 ile 9 arasında yavru dünyaya getirir. Bu yavruların bakımından sürülerin tüm üyeleri sorumludur.
Asya yaban köpeğinin avlanma yöntemi Afrika yaban köpeği ile benzerlik gösterir. Fakat Asya yaban köpeği, Afrika yaban köpeğine oranla daha kısa bacaklara sahiptir bu yüzden hızlı koşamazlar. Bu canlı türü genellikle geyik, ceylan, dağ keçisi, yaban koyunu, yaban domuzu, benekli geyik, sığır gibi büyük hayvanları avlar. Bunlara ek olarak ayrıca kemirgen, leş, böcek, bitki gibi küçük canlılar ile de beslenir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum