Ayıgiller, Ayı Türleri, Ayı Irkları, Ayı Cinsleri | DersinÖzü

Ayıgiller, Ayı Türleri, Ayı Irkları, Ayı Cinsleri

DersinÖzü
Kasım 16, 2017

Ayıgiller

Ayıgiller (Ursidae) hayvanlar aleminin etçiller (Carnivora) grubuna ait bir ailedir. Ayıgiller ailesine ait ayı türü olan boz ayı Türkiye’de yaşayan tek türdür.

Ayıgiller ve Özellikleri

Ayılar genelde iri vücutlu ve kısa bacaklı bir hayvandır. Bu canlıların ağırlıkları türlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir; Malaya ayısı yaklaşık olarak 27 ile 46 kg arasında, Alaska iri boz ayısı 780 kg ağırlığa kadar ulaşabilmektedir. Ayrıca erkek ayılar dişi ayılara oranla daha iri vücutlara sahiptir. Bu canlı iri vücuduna rağmen iyi bir şekilde ağaca tırmanabilir ve yüzebilir.

Ayılar insanlar gibi yürüyebilirler, ayrıca her ayının beş ayak parmağı vardır. Bazı türlerin pençeleri kazmaya çok elverişlidir buna örnek Tembel Ayı türü gösterilebilir. Bu ayı türlerinin kuyrukları kısa, tüyleri uzundur. Çoğu türün post rengi kahverengi ve siyah olmak üzere tek renklidir, fakat kutup ayısı beyaz, panda ayısı ise beyaz ile siyah bileşimi bir kürke sahiptir.

Ayılar hem et yiyen hem de otla beslenen hepçil bir canlı türüdür. Bu hayvanlar genellikle meyve, balık ve et ile beslenir. Fakat bu ayıların beslenme biçimleri türler arasında farklılık göstermektedir. Mesela Kutup Ayısı genel olarak foklarla beslenirken, Gözlüklü Ayı ise temel olarak bitkilerle beslenir. Ayrıca tüm ayı türleri bal yemekten hoşlanır. Ayılar genel olarak yırtıcı ve vahşi hayvanlardır.

Yaşam Şekli

Ayılar genel olarak ağaç oyuklarında, büyük kayaların arasında, inlerde, çukurlarda ve mağaralarda yaşarlar. Kış ayları gelmeden önce iyi bir şekilde beslenirler ve kış ayının büyük bir bölümünü bu inlerinde geçirirler. Ayılar vahşi hayatta 15 ile 30 yıl arasında yaşam sürerler. Fakat insanlar tarafından beslendiğinde daha uzun süre yaşayabilirler.

Ayı Türleri

Günümüzde 8 ayı türü varlığını sürdürmektedir.

  1. Boz Ayı
  2. Gözlüklü Ayı
  3. Amerika Siyah Ayısı
  4. Büyük Panda
  5. Asya Siyah Ayısı
  6. Tembel Ayı
  7. Kutup Ayısı
  8. Malaya Ayısı

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum