Bizon - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Bizon

DersinÖzü
Kasım 16, 2017

Bizon

Bizon Amerika bizonu ve Amerikan mandası olarak da bilinmektedir. Ayrıca bizon Afrika ve Asya mandasıyla uzaktan akraba olduğu bilinmektedir. Yetişkin bir bizon iki metreye kadar yada daha faza uzayabilir ve bu özelliğiyle bizon dünyanın en büyük inek türlerinden biridir. Bizon soğuk iklimde yaşıyorsa genellikle uzun tüylü saçı sıcak iklimde ise kısa tüylü saçı vardır.

Bizon insanlar tarafından eti ve derisinden yararlanmak için av olmaktadır. Bizonun sahip olduğu cüsseli yapısı onu vahşi hayvanlara karşı korumaktadır ve bu yüzden çok az sayıda hayvan tarafından örneğin kurt, ayı ve puma tarafından av edilmektedir. Bizon günümüzde Kuzey Amerika’da hala varlığını büyük kara memelisi olarak sürdürmektedir. Doğal yaşam yerleri ise Kanada ve Meksika arasında değişiklik göstermektedir.

Bizon doğal yerlerinin talan edilmesi ve av olması nedeniyle şuan tarım alanlarında ve uzak yerlerde sürüler halinde yaşar. Bizon doğada kahverengi ve bronz renklerde bulunur. Bu hayvan türü pelit, ot ve etli ve zarlı kabuksuz meyve ile beslenir. 15 ile 20 yıl arasında yaşam sürerler. Bizon ortalama 2 ile 2.7 metre boya ve 1,000 ile 1,300 kg arasında da kiloya sahiptir. Bu hayvan ortalama 35 km hıza ulaşabilir. Ayrıca bizon otçul (yani ot yiyen) bir hayvan türüdür.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum