Boynuzlu Köpekbalığı - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Boynuzlu Köpekbalığı

DersinÖzü
Kasım 17, 2017

Boynuzlu Köpekbalığı

Boynuzlu Köpek balığı küçük bir köpek balığı türüdür ve doğal olarak Kuzey Amerika’nın kuzey batı kıyı sularında yaşar. Boynuzlu köpek balığının ismi geniş, yassı olan kafasından ve gözlerinin üstünde bulunan boynuz şeklindeki çıkıntıdan gelmektedir. Boynuzlu Köpek balığı Büyük Okyanus’un kuzey doğu bölgesine özgü bir canlıdır ve yalnız Kaliforniya kıyılarında sıcak sularda bulunur. Bu canlı türü yaygın olarak subtropikal iklim bölgelerinde bulunur. Boynuzlu köpek balığı köpek balığı cinslerinin küçük bir türüdür ve boyu 70 cm ile 120 cm arasında değişir. Bu canlı türü geniş, yassı kafası ve gözlerinin üstündeki boynuzu ile sırtında bulunan iki büyük zehirli yüzgeçleri ile ayırt edilebilir. Ayrıca vücudunun genelinde birçok küçük siyah benekler vardır. Bu canlı doğada gri, kahverengi, siyah ve sarı renkte bulunur.

Boynuzlu köpek balığı yüzmede oldukça beceriksizdir yani okyanus boyunca yüzmek yerine esnek, kaslı göğüs yüzgeçlerini kullanarak kendisini ileri doğru itmeyi tercih eder. Bu köpek balığı türü genelde yalnız olmasına karşın çiftleşme mevsimlerinde bir araya gelirler. Gün boyunca mağara ve yarık yada kalın yosun içinde hareketsiz bir şekilde dinlenir bu işlemi yaparken bu canlı tehlikelere karşı alarm durumunda kalır ve kendisini rahatsız eden bir durum olursa hızlı bir şekilde oradan uzaklaşır. Akşam olduktan sonra kayalıkların üstünde dolaşarak yemek arar. Boynuzlu köpek balığı etobur bir yırtıcıdır ve okyanus dibindeki deniz omurgasız canlıları ile balık yemelerine rağmen bu canlının beslenme biçiminin %95’e yakınını kabuklu yumuşakçalar ve kabuklular oluşturur. Boynuzlu köpek balığı kabuklu canlıların kabuklarını sertleşmiş kafasıyla parçalara ayırır ve içindeki etleri yer. Ayrıca bu canlı denizkestanesi ve denizyıldızı gibi derisi dikenliler ile de beslenir. Büyük balıklar, köpek balığı ve insanlar tarafından av edilirler.
Boynuzlu köpek balığı Aralık ve Ocak arasında çiftleşir ve dişi boynuzlu köpek balığı 4 ile 5 ay sonra yumurtlar. Dişi 2 haftalık bir süre içinde 24’e kadar yumurta yumurtlayabilir. Dişi boynuzlu köpek balığı doğum öncesi bakım yapan tek köpek balığı türüdür ve ağzında yumurtaları toplar daha sonra kayalardaki yarıklara güvenli bir şekilde yatırır. Yavrular genelde bir ay içinde yumurtadan çıkar. Bugün Kaliforniya kıyılarında yaşayan boynuzlu köpek balığı hakkında çok az bilgi vardır ve vahşi doğada durumları hakkında bilgi yetersizdir. Bir çok diğer deniz canlıları türleri gibi bu canlı türünün nüfusunu da su kirliliği ve ticari balıkçılık tehdit etmektedir. Bu canlı 12 ile 25 yıl arasında yaşam sürer.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum