Bozkurt - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Bozkurt

DersinÖzü
Kasım 18, 2017

Kurt ya da Boz kurt, hayvanlar aleminin köpekgiller (Canidae) ailesine ait dünyada yaygın olarak bulunan bir kurt türüdür. Ayrıca bazı bölgelerde Orman kurdu, Gri kurt ve Batı kurdu olarak da adlandırılır. Bu canlı dünyada en çok bulunan, bilinen bir tür olmasından dolayı sadece kurt olarak da tanınır. Ayrıca köpek hayvanı kurdun bir alt türüdür. Kuzey Amerika, Avrasya bölgesi, Afrika bölgesinde el değmemiş ve şehirlerden uzak bölgelerde yaşamını sürdürür. Bu ailenin üyeleri arasında en iri yapılı olan türüdür ve erkek boz kurt 45 kilogram, dişi kurt 38.5 kilogram olarak ölçülmüştür.

Bozkurt Özellikleri
Boz kurda en yakın olan ve kuzeni olarak bilinen Çakal ve Altın çakal türleri ile kıyaslandığında, bu kurt türü daha büyük ve güçlü yapıya, daha geniş buruna, kısa kulaklar ve gövdeye, uzunca kuyruğa sahiptir. Ayrıca bu tür diğer köpekgiller ailesine oranla daha uzun bacaklara sahiptir. Ortalama yetişkin bir kurt saatte 55 ile 70 kilometre hızla koşabilmektedir. Bölgesel farklılıklar boz kurt türlerinin boy, kilo üzerinde farklılıklara neden olmaktadır. Kanada ve Alaska bölgesindeki türler Avrasya ve Afrika bölgesindeki türlere nazaran daha büyüktür. Yetişkin bir boz kurt 105 ile 160 santimetre uzunluğu 80 ile 85 santimetredir. Kuyruk uzunluğu ise 29 ile 50 santimetre arasında değişiklik gösterir. Bunların yanında kulak uzunluğu 90 ile 110 milimetre, arka bacaklar 220 ile 250 milimetre olarak ölçülmüştür. Ağırlık ise 36 ile 45 kilogram arasında değişiklik gösterir. Boz kurt yoğun, kabarık kış postu ile kalın iç kürk ve kalın kıllara sahiptir. Çoğu iç kıllar ve bazı kalın kıllar ilkbahar döneminde dökülür ve yaz ayları sonuna doğru tekrar büyür. Kış kürkü kış soğuğuna karşı oldukça dirençlidir; kuzey bölgelerinde yaşayan boz kurtlar açık alanlarda -40 dereceye kadar rahat bir şekilde varlıklarını sürdürürler.

Bozkurt Davranış ve Beslenme
Boz kurt sosyal bir canlıdır ve sürüler halinde yaşar, avlanır. Fakat bazı kurt bireyleri yalnız da yaşar. Bu sürüler genellikle aile bireyleri anne, baba ve yavrulardan oluşur. Bir kurt iki yaşına vardığında geldiğinde üreyebilme olgunluğuna erişir ve bu iki yıl boyunca ailesiyle birlikte kalır. Diğer hayvan sürülerinden farklı olarak boz kurtlarda hiyerarşi mevcuttur bu hiyerarşiye göre yavrular anne ve babasına karşı asla karşı gelmez ve anne baba yavrularına karşı oldukça serttir. Aynı soydan gelen iki kurt türü arasında çiftleşme görülmemiştir. Kurt çiftleşmek için kendi akrabasının dışında bir kurt türü bulmak zorundadır çünkü bulmazsa ömrünü yalnız geçirebilir. Dişi kurdun gebelik süresi 60 gün kadar sürer ve genel olarak 3 ile 6 yavru kurt dünyaya getirir. Kurt etobur bir hayvandır ve besin ihtiyacını genel olarak hayvanlar aleminin ot obur olan memelileri avlayarak karşılar. Bu hayvanların yanında kemirgen ve kuş türleri gibi daha küçük canlılar ile de beslenir. Soğuk kış aylarında özellikle kıtlığın hüküm sürdüğü zamanlarda leş ile de beslendikleri görülmüştür. Yavru kurtlar böcek türleri ile de beslenirler.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum