Çapak Balığı - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Çapak Balığı

DersinÖzü
Kasım 21, 2017

Çapak balığı, sazangiller ailesine mensup bir tatlı su balığı türüdür. Çapak balığının ortalama boyu 30 ile 50 santimdir. Bazen 75 santim, 7 kilo ağırlığında olanlarına da rastlanır. Bu deniz balığının sırtı kahverengi, sarı, yeşil, siyah gibi renklerde parlar. Çapak balığının göğüs yüzgeçleri hariç tüm yüzgeçleri koyu gri renktedir. Göğüs yüzgeçleri ise açık gri renktedir ve neredeyse karın yüzgeçlerine yetişecek kadar büyüktür. Çapak balığı ile Tahta balığı birbirine çok benzeyen türdür ve bu türleri birbirinden ayırt etmek için çapak balığının göğüs yüzgeçlerine bakmak yeterlidir. Ayrıca bu iki balık cinsi de aynı zamanda çiftleşip yumurtlarlar. Bu balık türünün dölü diğer balık türünün yumurtasına ulaşabilir, ve böylece “melez balıklar” meydana gelebilir. Bu melez balıkların kursak dişlerini inceleyerek hangi türe ait oldukları tespit edilebilir. Çapak balıkları 16 yaşına kadar yaşayabilirler.

Yaşadığı iklim

Çapak balıkları Karadeniz’e yakın tatlı sularda, Balkanların Karadeniz’e yakın kısmında, Avrupa’da Alp dağlarının kuzeyinde, Aral gölü ve Hazar denizinin civarındaki tatlı sularda bulunur. Çapak balığının Tuna nehrinde yaşayan bir türü Abramis brama danubii adını alır. Aral gölü ve Hazar denizi civarında yaşayan çapak balığı ise Abramis brama orientalis olarak bilinir . Türkiye’de Marmara ve Ege bölgelerinin tatlı sularında bulunur. Çapak balıkları genelde ırmakların yavaş akan kısımlarında ve göllerde bulunur. Bu deniz canlısı suyun dibindeki besinli çamurun yakınında küçük sürüler oluşturarak yaşarlar.

Beslenme ve Üreme

Çapak balığı dudaklarını dışarıya kıvırabilir bu yeteneği ile sivrisinek kurtçukları, midyeler, çamur solucanları ve sülükler gibi su hayvanlarını daha rahat ayıklayabilir. Bu deniz canlısı bazen su bitkileri ve plankton’dan da beslenirler. Çapak balığı üreme zamanları Nisan ve Haziran ayları arasındaki zamanda iki hafta sürer. Dişi çapak balığı ürettikleri 1,6 ile 2 milim büyüklüğündeki 150.000 ile 300.000 adet yumurtayı su bitkilerinin üzerine yapıştırırlar.

Ticari Değeri

Çapak balığı önceden çok yenilen bir balık türüdür fakat günümüzde kılçıklarından dolayı pek sevilmiyor.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum