Çöl Tilkisi - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Çöl Tilkisi

DersinÖzü
Kasım 21, 2017

Çöl tilkisi (fennek tilkisi) Afrika’nın Sahra Çölünde kuru ve kumlu bölgelerde bulunan köpekgiller ailesine ait en küçük tilki türüdür. Çöl tilkisi dünyanın en küçük tilkisidir ve ortalama uzunluğu 24 cm ile 41 cm arasında değişir. Ayrıca çöl tilkisinin oldukça uzun bir kuyruğu vardır ve çöl tilkisinin boyutuna bağlı olarak kuyruk boyutu 18 cm ile 31 cm arasında değişir. Çöl tilkisi kalın bir kürke sahiptir ve bu kürk sıcak günlerde tilkinin vücudunu serin tutar, soğuk gecelerde ise vücudu sıcak tutar. Çöl tilkisinin oldukça büyük bir kulağı vardır ve sahip olduğu bu büyük kulaklar sıcak saatlerde tilkinin vücut ısısını düzenleyerek serin tutmasına yardımcı olur. Yani kulağa yakın bölgede kan çalışması yaparak (radyatör görevi) ısı dağılımını sağlar.

Çöl tilkisi her şeyi yiyen hayvandır ve temel olarak böcekler, kemirgenler, küçük sürüngenler, bitkiler ve meyveler ile birlikte ara sıra da yumurta ile beslenir. Çöl tilkisinin sahip olduğu kum renkli kürkü sayesinde kendisini kamufle ederek avlarını yakalar. Ayrıca bu kum renkli kürkü sayesinde yırtıcı canlılara karşı saklanmasına yardımcı olur. Çöl tilkisi sırtlan ve kartal başta olmak üzere insanlar tarafından da av edilir.
Dişi çöl tilkisi yılda 2 kez doğurması mümkündür fakat çoğu dişi çöl tilkisi yılda 1 kez doğurur. Bu canlı türü 3 ile 4 yavru çöl tilkisi doğurur. Yavru çöl tilkisi bir ay boyunca annesinin sütü ile beslenir. Daha sonra yeterince olgunluğa ulaştığında annesi ile avlanmaya başlar. Çöl tilkileri küçük topluluklar halinde yaşar ve bu topluluk 10 çöl tilkisi bireyinden oluşur. Bu canlı türü gece avlanır ve gün boyunca mağaralarında uyurlar karanlık çöktüğünde ise yemek bulmak için mağaralarından avlanmak için çıkarlar.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum