Çöl Varanı - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Çöl Varanı

DersinÖzü
Kasım 21, 2017

Çöl Varanı, varangiller ailesine aittir ve yaklaşık 40 farklı türü bulunmaktadır. Çöl varanı, çöl ve yarı çöl bölgelerde başta Türkiye olmak üzere Kuzey Afrika ve Güney Batı Asya da yaşamını sürdüren bir canlı türüdür. Bu canlının boyu 1,5 metreye kadar ulaşabilir. Çoğunlukla akşam serinliğinde avlanmaya çıkarlar ve küçük memelilerle beslenirler. Kertenkele, yılan ve yumurta da yerler. Kuyruklarının desteğiyle yükselerek insana ve binek hayvanlarına saldırabilirler.

Varanlar başı, boynu ve kuyrukları uzun, ayakları güçlü, çatal dilli sürüngenlerdir. Üzerleri küçük pullarla örtülüdür ve dişleri çenelerinin iç kenarında dizilidir. Dilleri bir kın içine çekebilir ve başlarının yarısı uzunluğunda dışarı uzanabilir. Dillerini av ararken yılanlar gibi koku alma organı olarak kullanırlar. Gelişmiş bacaklarının her ayağında beşer parmak ve kuvvetli tırnaklar bulunur. Hepsi etçil ve saldırgandır. Büyük varanlar oldukça iri memelileri de avlarlar. Varanların en büyük düşmanı insanlardır. Doğu Hindistan gibi bazı bölge insanları varanları avlayarak etlerini yerler.
Farklı varan türlerinden Nil varanı, Afrika’da su kenarlarında yaşar ve boyu 2 metre kadar olabilir. Şeritli su varanı, Tayland ve Doğu Hindistan arasında, akarsu yakınlarında yaşar. Uzunluğu 220 cm’yi aşan bu tür zamanının büyük bir bölümünü su içinde geçirir.
En büyük varan, 3 metreyi geçen boyuyla Komodo ejderidir. Adından da anlaşılacağı gibi Komodo adasında yaşayan türün görünüşü timsaha benzer. Gündüzleri aktiftir ve geyik iriliğindeki hayvanları avlayabilir. En küçük varan ise boyları 20 cm civarında olan ve Avustralya’da, ağaçların tepesinde ve kayalıklar arasında yaşayan kısa kuyruklu varandır.
Çöl varanı zararsız bir hayvandır. Bugün nesli tükenmektedir. Günümüzde devlet koruma altına almıştır. Fakat halk hala öldürmeye devam etmektedir. Halkı bilgilendiren bu canlının zararsız olduğunu anlatan ekipler de vardır.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum