Cüce Tilki - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Cüce Tilki

DersinÖzü
Kasım 22, 2017

Cüce tilki, (aynı zaman da Kit tilkisi olarak da bilinir) köpekgiller (Canidae) ailesinden Kuzey Amerika’da çok görülen bir tilki türüdür. Cüce tilkisinin pas rengi lekeli gri bir kürkü, postu vardır. Ayrıca bu tilki türü kuyruk ucunda siyah bir notaya sahiptir. Diğer tilki türlerine göre cüce tilkisi kuyruğu boyunca uzanan siyah bir çizgiye sahip değildir.

Cüce tilkisi genellikle otlak, çöl gibi alanlarda yaşar ayrıca kuru bölgeleri sever. Bu canlı kendisine küçük bir mağara kazar ve bu alandan çok fazla ayrılmaz. Cüce tilkisi gece aktif yani gece avlanan bir canlıdır. Bu tilki türü genel olarak kemirici, küçük memeliler, böcek gibi canlıları avlarlar. Genellikle bu canlı tek başına avlanır. Cüce tilkisi insanlardan korkmaz, diğer tilki türleri gibi zeki bir canlı değillerdir. Bundan dolayı sık sık insanların kurduğu tuzaklara düşerler, bu durum onların kolay yakalanmasına neden olur.

Cüce tilkisi Ekim ile Kasım arasında eş seçer, çiftleşme ayları Aralık ayından Şubat ayına kadar devam eder. Dişi cüce tilkisi Mart ile Nisan ayı arasında doğurur. Ayrıca dişi cüce tilkisi bir seferde ortalama 3 ile 7 arasında yavru doğurur. Bu tilki türünün kendi içinde alt türleri vardır, bunlar; San Joaquin Cüce Tilkisi, Çöl Cüce Tilkisi, Güney Kaliforniya Cüce Tilkisidir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum