Darvin Tilkisi - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Darvin Tilkisi

DersinÖzü
Kasım 22, 2017

Darvin tilkisi, köpekgiller (Canidae) ailesine ait Güney Amerika bölgesinde yaşamını sürdüren bir tilki türüdür. Bu canlı 1831 yılında Şili bölgesinde Charles Darwin tarafından keşfedilmiş ismini de bu kişiden almaktadır. Bu tür uzun süre boyunca Arjantin dövüş tilkisi ile aynı kategoride görülmüştür. Fakat yapılan genetik incelemeler sonucunda yeni bir tür olduğu kanıtlanmıştır.

Darvin Tilkisi Özellikleri ve Dağılımı

Darvin tilkisi, dış görünüşüne baktığımızda yüz bölgesi (göz çevresi), kulak çevresi, baş ve bacak bölgeleri kızıl renktedir. Bu tilki türü diğer tilki türleri ile çiftleşmez ve diğer türlere göre daha koyu renkli, küçük cüsseli ve bacakları kısadır. Ortalama ağırlığı 5 ile 10 kilogram arasında değişiklik göstermektedir. Şili bölgesine ait Chiloé adasında yaşamını sürdürür.

Darvin Tilkisi Yaşam Tarzı ve Nüfus

Darvin tilkisi, güney bölgelerde ılıman yağmur ormanlarında varlığını sürdürür. Genel olarak gün doğumu ve alaca karanlıkta aktif olur. Diğer türlere göre bu canlı açık alanlarda avlanmayı tercih eder. Bu canlı genel olarak memeli hayvanlar, sürüngenler, böcekler ve omurgasız canlılar ile beslenmektedir. Bunun yanında meyve türleri ile de beslendiği görülür. Ayrıca kuş türleri ve iki yaşamlı türler tükettiği de görülür. Şili Chiloé adasında 250, ada dışında ise 70 kadar Darvin tilkisi olduğu tahmin edilmektedir. Nesli tükenmekte olan canlılar sınıfındadır.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum