Denizyıldızı - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Denizyıldızı

DersinÖzü
Kasım 22, 2017

Denizyıldızı (Denizbalığı veya Beşparmak olarak da bilinir) genel olarak merkezi bir diske bağlı 5 kola sahiptir. Bu merkezi disk denizyıldızının faaliyet merkezi ve aynı zamanda denizyıldızının ağzını içerir. Bu deniz hayvanı istiridye ve midye ile beslenir. Denizyıldızı 2 mideye sahiptir ve bu mide karışık organizmaların sindirimini kolaylaştırır. Bu deniz canlısı midesinin biri ile gıda sindirimi yaparken diğer midesi dışa doğru genişleyerek avlarını yutar. Denizyıldızı dünya genelinde okyanuslarda bulunur.

Denizyıldızı yavaş hareket eden yapısı nedeniyle bir çok yırtıcı hayvana balık, yengeç, köpek balığı ve kuşlar gibi hayvanların yanında insanlara da av olur. Bu deniz canlısı merkezi gövdede bulunan diske bağlı kolundan birini kaybetmesi durumunda denizyıldızı yeni bir kol üretme yani eski kolun yerine yeni bir kol çıkarma yeteneğine sahiptir. Denizyıldızı destek ve hareket için eklemli hareketli iskelet yapısına bağlı değildir ancak bunun yerine hareket etmek için denizyıldızına yardımcı bir hidrolik su damar sistemine sahiptir. Denizyıldızı su damar sistemi bu deniz canlısının kollarının karın yüzünde tüp ayak denilen bir çok projeksiyonları vardır ve bu projeksiyonlar hareketli çalışması ve beslenmesine yardımcı olur. Denizyıldızı uygun bir zaman olduğunda kendi cinsiyetini değiştirebilir.
Dişi denizyıldızı bülteninde 1 milyona yakın yumurta tutmasına rağmen dişi denizyıldızının sahip olduğu yeteneği sayesinde bir anda 2 milyona yakın yumurta bırakabilir. Dişi denizyıldızı tarafından bırakılan yumurtalar daha sonra erkek denizyıldızı tarafından döllenir ve döllenmiş yumurtalar larva (gelişim evresi) haline gelir. Denizyıldızı larvaları yaklaşık 3 hafta boyunca yüzerler. Denizyıldızı bugün doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesi, deniz kirliliği bu hayvanların nüfuslarının azalmasına ve soylarının yok olma tehlikesi altında olan tür olarak kabul edilmektedir. Denizyıldızı 3 ile 27 yıl arasında yaşam sürer. Kabuklular, deniz kestanesi ve kurtlar ile de beslenirler.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum