Düğmeli Domuz - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Düğmeli Domuz

DersinÖzü
Kasım 27, 2017

Düğmeli domuz her şeyi yiyen büyük bir domuz türüdür ve Afrika’nın çöl ve çalılık bölgelerinde bulunur. Düğmeli domuz türüne bağlı 4 türü daha vardır ve bunlar kuzey düğmeli domuz, güney düğmeli domuzu, orta Afrika düğmeli domuzu ve Eritre düğmeli domuzudur. Kuzey düğmeli domuz Afrika’nın daha kuzey bölgelerinde bulunur ve güney düğmeli domuzu ise Afrika’nın güney bölgesinde bulunur ve bazen de Cape düğmeli domuzu olarak da adlandırılır. Hayvanlar alemi domuzgiller.

Düğmeli domuz ismini yüzünde bulunan iki takım dişlerden almıştır. Bu canlı dişlerini kendisini korumak için yırtıcılar ile mücadele etmek için veya diğer erkek düğmeli domuzla yarışmak için kullanır. Ayrıca düğmeli domuz çamurda böcek ve kurtları çıkarmak için kullanır. Düğmeli domuz temel olarak ot, meyve, etli ve zarlı kabuksuz meyve, kökler ve böcekler ile birlikte zaman zaman küçük memeliler, kuşlar ve sürüngenler ile de beslendiği bilinmektedir.

Düğmeli domuzlar diğer domuzlar ile birlikte küçük gruplar halinde yaşarlar. Bu gruplar genellikle bir kaç dişi düğmeli domuz üyesi, genç domuzlar ve bir tane erkek düğmeli domuz üyesi vardır ve erkek düğmeli domuz grubu korumak ve dişilerle çiftleşmek ile sorumludur. Düğmeli domuz iyi bir su kaynağının olduğu yerlerde yaşar ve sadece su içmek için değil aynı zamanda soğuk ve çamurlu suda eğlenmek için bu bölgelerde yaşarlar. Bazı düğmeli domuzlar otlu ve açık ovalarda yaşamayı tercih eder.
Düğmeli domuz aslan, çıta, sırtlan ve timsah gibi bir çok Afrika vahşi yırtıcı tarafından av edilir. Fakat insanlar da düğmeli domuzu dişleri ve eti için av ederler. Bu canlı türünün görme duyusu çok kötüdür ve bundan dolayı iyi bir koku alma duyusu vardır. Düğmeli domuz koku alma duyusu sayesinde avlanır ve yaklaşan yırtıcıları koku alma duyusu sayesinde algılar. Bu canlı doğada bronz, kahverengi ve gri renkler de bulunur. 12 ile 18 yıl arasında yaşam sürerler. Düğmeli domuzun boyu 0.9 metre ile 1.5 metre ağırlığı 50 kilogram ile 150 kilogram arasında değişir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum