Elektrikli Yılan Balığı - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Elektrikli Yılan Balığı

DersinÖzü
Kasım 27, 2017

Elektrikli Yılan Balığı Güney Amerika sularında bulunurlar ve bu balıklar yaklaşık 2.5 metreyi bulan boyları ile en az 600 voltluk elektrik üretme yeteneğine sahiptirler. Bu deniz canlıları elektrik şoklarını genelde avlanmak ve dışarıdan gelebilecek tehlikelere karşı kendilerini savunmak için kullanırlar. Ürettiği elektrik ile insanlar da dahil olmak üzere herhangi bir büyük memeliyi öldürebilme kapasitesine sahiptir.

Elektrikli yılan balığının boyu yaklaşık 2.5 metreye kadar uzayabilir, kiloları ise 20 kilogram civarındadır. Bu deniz canlılarının karmaşık dolaşım sisteminden dolayı her 10 dakikada bir yüzeye çıkarak hava alma ihtiyacı duyarlar. Bu hayvanlar sakin sularda ve bulanık yatakları tercih ederler ayrıca yılan balıkları küçük memeliler ve balıkları yiyerek beslenirler. Elektrikli yılan balığının görüntüsüne ve ismine rağmen bu deniz canlıları yılan değildir. Bilimsel sınıflandırmaları sazan ve yayın balığına yakındır.
Elektrikli yılan balığı avlanmak için ürettiği elektrik şokunu kullanır. Vücutları küçük piller gibi güç depolayarak yaklaşık 6000 özel hücreler ile elektrik organları bulunmaktadır. Elektrik bu hayvanın karnında bulunur ve organ çiftlerinden üretir. Bu deniz canlısının vücudu %80 civarında elektrik tutabilir ve yaşamsal organlarını hayatta tutabilmek için %20 civarında elektriği vücudundan atmaktadır.
Elektrikli yılan balıkları, Güney Amerika’da Amazon ve Orinoco nehir havzalarının tatlı sularına yerleştiği bilinmektedir ve nehir havzalarını, bataklıkları, kıyı ovaları ve dereleri tercih etmektedirler. Bu deniz canlısı zamanının çoğunu avcılık için geçirdiği sakin su ve nehirlerin durgun kollarında çamurlu diplerinde yaşamayı tercih ederler. Görme yeteneği zayıf olmasına rağmen düşük seviyeli şarj (10 volttan az) yayarlar ve bu şarjları radar olarak kullanarak avlarını arar ve bulurlar.
Elektrikli yılan balığı , aynı zamanda sıra dışı üreme davranışları ile tanınmaktadır. Kurak sezonlarda, bir erkek yılan balığı dişi yılan balığının yumurtalarını koyması için tükürüğü ile yuva yapar. 17.000 kadar genç elektrikli yılan balıkları bir yuvada yumurtadan çıkmak için beklemektedir. İlk doğan yılan balığı diğer yılan balıklarının yumurtalarını yediği bilinmektedir. Bu yüzden 17.000 elektrikli yılan balığının çok azı yumurtasından çıkabilmektedir. Ayrıca bu genç elektrikli yılan balıkları nehir yatağı üzerinde bulunan omurgasızlarla beslenirler.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum