Eşek - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Eşek

DersinÖzü
Kasım 27, 2017

Afrika’nın kuzey doğusunda bulunan Somali yaban eşeğinin yaklaşık 5000 yıl önce evcilleştirildiği varsayılmaktadır. Evcilleştirilmiş eşek dünya geneline yayılmıştır ve çeşitli amaçlarda kullanılmışlardır. İnsanlar çoğunlukla ağır yükler ve uzun mesafeli mal taşımada eşekleri kullanmaktadırlar. Günümüzde özellikle dağlık yamaçlarda eşekler mal ve taşımada kullanılmaktadırlar.

At ve Eşek arasında büyük benzerlikler olmasına rağmen at ve eşeğin çiftleşmesinden doğan yavrular (katır olarak adlandırılır) oluşan genetik bozukluklardan dolayı kısır olurlar. Bu durum sadece at ve eşek arasında değil aynı zamanda iki eşeğin çiftleşmesinden (aynı tür iki eşek) de meydana gelebilir örneğin yaban eşeği ile Somali yaban eşeğinin çiftleşmesinden doğan eşeklerin melez yavruları kısır olurlar.
Yaban eşekleri çöl ortamında yaşamaya uyum sağlamışlardır bundan dolayı eşekler çok dayanıklı bağışıklık ve sindirim sistemine sahiptir. Bu sistem eşeklere bitkilerden gıda elde etmelerine ve bu gıdaları işlemelerine izin verir. Bir çok diğer hayvanların bu besinlerden gıda elde edebilmesi oldukça zordur. Bu özelliği ile eşekler diğer hayvanlardan ayrılırlar.
Dünya’da 44 milyonun üzerinde eşek olduğu düşünülmektedir ve bunların 11 milyonu Çin’de bulunmaktadır. Bilim adamları sayılmayan eşeklerin var olduğunu ve eşeklerin sayılarının 44 milyondan daha fazla olduğuna inanmaktadırlar. Dünyada çok sayıda eşek türü vardır.
Eşeklerin göreceli olarak inatçı bir mizaçlarının olduğu söylenir ama sahipleri eşeklerin güvenini kazanabilirler. Ayrıca eşek son derece sadık ve iyi bir arkadaştırlar. Eşekler gerçekten inatçı değillerdir: Kendilerine olan bakımı oldukça iyidir. Yaşadıkları kötü bir olayı ve gittikleri bir yolu asla unutmazlar. Bu hayvanların kendilerini koruma içgüdüleri çok güçlüdür. Eğer eşeklere aşırı derecede yüklenilirse veya tehlike hissederlerse ilerlemeyi reddederek dururlar. Onların bu değerli özelliği katırlara da geçmektedir. Ayrıca eşeklerin sıkıntılı atlar ve eşekler üzerinde etkileyici bir sakinleştirme yeteneği olduğu düşünülmektedir.
Eşeklerin belirli bir çiftleşme dönemi yoktur. Dişi eşeğin gebelik süresi yaklaşık olarak 12 ay kadar sürmektedir. Dişi eşek genelde tek sıpa (eşeğin yavrusuna verilen isim) doğurur. Eşekler kahverengi, gri ve siyah renkte olurlar. Genel itibariyle kurak orman ve çöllerde yaşarlar. 15 ile 30 yıl kadar yaşam sürerler.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum