Ev Yönetiminin Tanımı ve Alanları | DersinÖzü

Ev Yönetiminin Tanımı ve Alanları

DersinÖzü
Mart 7, 2018

 

İyi bir aile ve ev ortamı, iyi bir ev yönetimi ile eş anlamlıdır. Aile bireyleri, kendilerine düşen görevleri yerine getirirken, birbirlerine yardımcı da olmalıdırlar. Karşılıklı güven, saygı ve sevgi içersinde iyi yönetilen bir ev, huzur yuvasıdır. Evdeki huzur, aile bireylerinin ev dışındaki başarılarını da olumlu biçimde etkiler. Aile yaşam dönemlerinin, her birinin kendine özgü farklı özellikleri vardır. Örneğin; aile içi ilişkiler, aile bireylerinin görev ve sorumlulukları, para harcama biçimi gibi etkinlikler açısından, başlangıç yılları ile duraklama yılları birbirinden farklıdır.

Ev Yönetiminde Sorumlulukları Paylaşmalıyız.

On iki-on üç yaşlarına geldiğinde, evde annesinin her geçen gün daha bir yorgun olduğunu görmek onu içten içe üzüyor, ama bir çıkış yolu bulmakta zorlanıyordu. Kendinden 5 yaş büyük abisi, 3 yaş küçük erkek kardeşi ve babası ile beş kişilik ailenin tüm ihtiyaçlarını karşılamak için çırpınan annesi acaba neden zaman zaman çaresizlikle ev işlerini yetiştiremiyordu? Babasının da söylediği gibi, anne si ev hanımıydı ve akşama kadar evdeydi. Elektrik süpürgesi, buzdolabı, çamaşır makinesi gibi birçok temel eşyaları da vardı. Akşam yemekten sonra bir bardak çayını bitiremeden uyuyakalan annesiyle konuşmak, sohbet etmek istiyordu ama… Bazen de annesinin, cini bağırır gibi konuşmaları onu ürkütüyordu. İki erkek kar deşin arasında, annesiyle bir abla-kardeş ilişkisi kurulsun, onunla arkadaş olsun istiyordu. Birlikte sinemaya, tiyatroya gitsinler, dolaşmaya çıksınlar bazen de dışarıda yemek yesinler. Bunlar olabilecek şeylerdi. Peki, ama nasıl? Ne yapmalıydı da annesini günün rutin ev işlerinden uzaklaştırabilmeliydi.

Düşüncelerini babası ile paylaştığında, onun kendisine “Bu da nereden çıktı?” der gibi baktığını dün gibi batırtıyordu. Babası konuyu herkesin evde olduğu bir akşam yemeğinde açtığında annesi, bir an suçlanmış gibi baktı babasına. Çünkü pek de şikâyet etmemişti, öyle görüp yetişmişti. Evin işini tabi ki kendisi yapacaktı. Ama bir taraftan da memnun olmuş, şaşkınlığı geçince sandalyeye biraz daha dik oturarak herkesin yüzüne tek tek bakmıştı. Galiba bazı şeyler değişecekti… Annesinin, ev işlerini sevip sevmediği, zamanın neden yetmediği, aşırı yorgunluğunun sebepleri, yardımcıya ihtiyaç olup olmadığı konuşuldu. Herkes düşüncesini söyledi. Fark edildi ki. herkes kendi gücü, becerisi, zamanı ölçüşümle sorumlulukları paylaşmalıydı. En azından, çocukların kendi odalarını, eşyalarını toplamaları dahi, hem annenin iş yükünü azaltacaktı hem de anneye her zaman destek olabilecek birilerinin varolduğu güvencesini verecekti. Şimdiden bu güvenceye kavuşmuş olduğunu hisseden anne, kendini eşine ve çocuklarına daha bir yakın hissetmeye başlamıştı bile. Ne güzel duygu değil mi?… Siz de sorunlarınızı yakınlarınızla paylaşın, onların desteğini almaktan kaçınmayın. Yakınlarınızın problemlerini çözmelerinde de, siz onlara destek olun. Göreceksiniz, sorunları paylaşmak çok da zor değil. Yeter ki isteyelim, niyet edelim.

insanlığın varoluşuyla başlayan ve 1800’lü yılların ikinci yansından itibaren bir bilim dalı olarak kabul edilen yönetimin önemi, günümüzde daha da artmıştır. Kaynakları kullanarak, kurumu amaçlan doğrultusunda yaşatmaya yönelik faaliyetler bütünü olarak tanımlanabilen yönetimi, bütün kurumların önemsemesi gerekmektedir. Yönetim bilimciler zaman zaman yönetimi; kurumların verimliliğini arttırma, çalışanların iş gücünü disipline etme, çalışanlarla kurum arasındaki ilişkileri düzenleme, toplum hayatını düzene koyma, kurumların üretim elemanlarını bir arada uyumlu ve etkin çalıştırabilme vb. çabası olarak görmüşlerdir. Kamu Yöne timi, Eğitim Yönetimi, işletme Yönetimi gibi yönetim biliminin esaslarının uygulandığı alanlardan biri de Ev Yönetimidir.

Toplumun en küçük sosyal bir kurumu olarak kabul edilen ailelerin, ülke kalkınmasındaki önemi bilinmektedir. Eğitim, sağlık, ekonomi, hukuk vb. alanlardaki bilimsel ve teknolojik gelişmeler, aile yaşamını kolaylaştırdığı gibi bireysel gelişime de destek olur. Böylece, sağlıklı bir ortamda büyüyen aile bireyleri de ülke kalkınmasının temel kaynağıdır. Aile, karşı cinsten iki insanın, yasaların öngördüğü, toplumsal kurallar ve değerler bakımından geçerli sayılan beraberliği olarak kabul edilen evlilik ile kurulmuş olur. Ortalama 40-45 yıl devam eden ve eşlerden birinin ölümü ile sona eren süre, “Aile Yaşamı” olarak bilinir. Aile kurumu, canlı bir organizma olarak doğar, büyür, gelişir ve sona erer. Her dönem birbirinden farklı özellikler gösterir. Her dönemin özelliklerinin bilinmesi ve bu özelliklere uygun kararların alınması; uygulamaların yapılması bakımından önemlidir.

 

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum