Gergedan - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Gergedan

DersinÖzü
Kasım 29, 2017

Gergedan Afrika ve Asya’ya özgü büyük bir memeli hayvan türüdür. Gergedanın beş farklı türü vardır ve bugün gergedanın üç türünün tehlikede olduğu düşünülmektedir. Gergedan Afrika filinin arkasından dünyanın ikinci büyük kara memelisi olduğu bilinmektedir. Beyaz gergedan ve siyah gergedan olarak iki farklı renk ve türde Afrika’da bulunurlar ve boylarına bakılarak ayırt edilirler. Beyaz gergedan siyah gergedana oranla daha büyüktür. Diğer üç tür ise Hindistan gergedanı, Sumatran gergedanı ve Javan gergedanı olarak bilinir ve boyut olarak Beyaz ve Siyah gergedandan küçüktür.

Gergedan ortalama olarak 1.5 ton ağırlığa sahiptir ve 1.5 cm kalınlığında sert bir cildi var. Bu hayvan türü kafasının ortasında ağzının hemen üst tarafında büyük bir boynuza sahiptir. Ayrıca bazı türlerde bu boynuzun hemen üstünde ikinci bir küçük boynuz daha vardır. Gergedan otçul (ot yiyen) bir hayvan türüdür ve büyümek hayatta kalmak için ihtiyacı olan besinleri temin etmelidir. Gergedan genellikle ot, yaprak etli ve zarlı kabuksuz meyve ve meyve türleri ile beslenir. Ortalama bir gergedan doğal hayatta 60 yıla kadar yaşayabilir. Bu memeli hayvan insanlara ve vahşi kedilere av olmaktadır. Gergedan aynı zamanda büyük boyutuna rağmen oldukça küçük bir beyine sahiptir.
Gergedanın boynuzu bu hayvan için değerlidir. Ayrıca bir gergedanın boynuzu kemikten değil keratin ile yapılır yani insanda bulunan tırnak, kıl gibi protein maddeli liften oluşur. Afrika gergedan türleri (beyaz ve siyah gergedan) ve Sumatra gergedanın iki boynuzu vardır. Hint gergedanı ile Javan gergedanı sadece bir boynuza sahiptir. Gergedan iyi bir şekilde işitme ve keskin bir şekilde koku alabilme yeteneği olmasına rağmen son derece zayıf görme yeteneğine sahiptir. Gergedan genellikle sık ormanlık alanlarda ve ovalarda bulunur. Bu yerler gergedanın yemek yemesini ve iyi bir şekilde saklanmasını sağlar. Gergedan otobur bir hayvan olmasına rağmen kendisine doğru yaklaşmakta olan yırtıcı hayvanları agresif bir şekilde karşı koyar ve geri püskürtür. Boyutu yaklaşık 1.3 ile 2.2 metre ağırlığı ise ortalama 800 ile 3,500 kg arasında değişir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum