Gri Kedi - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Gri Kedi

DersinÖzü
Kasım 30, 2017

Gri kedi hayvanlar aleminin kedigiller (Felidae) ailesine ait bir türdür. Aynı zamanda Çin dağ kedisi, Çin çöl kedisi ve Çin bozkır kedisi olarak da bilinmektedir. Çinin batı kesimlerinde yaşamını sürdürür. Bugün nüfusu tehlike altındadır. Dünya doğa ve doğal kaynakları koruma birliği tarafından bu türün korumasız olduğu ortaya konmuştur. Bugün 10.000 civarında gri kedi bireyinin kaldığı düşünülmektedir.

Gri Kedi Özellikleri Nelerdir?

Kürk rengini saymazsak bu kedi türü fiziksel görünüş itibariyle Avrupa yaban kedilerine benzemektedir. Boyutları 69 ile 84 (29 ile 41 cm kuyruk uzunluğu dahil) santimetre uzunluğundadır. Yetişkin bir bireyin ağırlığı ise 6.5 ile 9 santimetre arasında değişiklik gösterir. Diğer türlerde olduğu gibi bu kedi türünün de kafa yapısı geniştir. Kum renginde bir kürke sahiptir. Ayrıca yüz ve ayak çevresinde koyu renkli yatay çizgiler vardır. Kulak ve kuyruk çevresinde siyah noktalara ve halkalara sahiptir. Bu canlı geceleri aktif olur. Yani gece avlanır. Genel olarak besin kaynağını kemirgen türleri, ıslıklı tavşangiller (tavşan türü olmakla birlikte boyut olarak fare kadardırlar) ve kuş türleri oluşturmaktadır. Dişi gri kedi Ocak ile Mart ayları arasında doğurur. Her doğumda 2 ve ya 4 yavru dünyaya getirir.

Gri Kedi Nerelerde Yaşar?

Gri kedi Çine özgü bir hayvan türüdür. Doğu Çinhay ve kuzey-batı Sichuan bölgesi etrafında yaşamını sürdürür. Gri kedi 2,500 ile 5,000 metre yükseklikte otlak, alpin çayırları, ormanlık alanlarda bulunur. Bu canlı çöl arazilerinde ve el değmemiş ormanlarda bulunmaz. Günümüzde Çin devleti tarafından koruma altına alınmıştır. Bir çok hayvanat bahçesinde yaşamını sürdürmektedir. Fakat varlığı tehlike altındadır ve 10.000 civarında nüfusu kalmıştır. Temel besin kaynağı olan ıslıklı tavşangiller türünün insanlar tarafından zehirlenmesi ve bu canlıların öldürülmesi bu kedilerin aç kalmasına ve nüfusunun ciddi oranda azalmasına sebebiyet vermektedir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum