Haber Nasıl Yazılır, Haber Yazma Teknikleri | DersinÖzü

Haber Nasıl Yazılır, Haber Yazma Teknikleri

DersinÖzü
Nisan 25, 2017

Haber Nasıl Yazılır, Haber Yazma Teknikleri

Medyada yer alacak haberlerin belirli kurallar ve tekniklerle yazılması gereklidir.

Haber Yazımı ve Teknikleri ile ilgili aşağıdaki soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.
– Haber nedir? Bir olayın haber olma ölçütleri nelerdir?
– Haber değeri nedir?
– Habercilik kuralları nelerdir?
– Haber kaynakları nelerdir?
– Haber yazımında 5N 1K nedir?
– Haber yazma teknikleri nelerdir?
– Haber giriş teknikleri nelerdir? sorularına cevap verebilecek bilgi ve becerilere sahip olabilirsiniz.

Halkla ilişkiler alanında kendini geliştirmek isteyen Asuman Hanım’ın, medyaya iletilecek basın bülteninde haberi nasıl yazacağı, nasıl başlık kullanacağı, haber spotu ve girişi ile metni hangi tekniklerle yazacağı konusunda bilgisi bulunmamaktadır. Asuman Hanım, basın bülteninin bir kompozisyon yazısı olmayacağını bilmesine karşın, bir haberin nasıl yazılacağı konusunda bilgi sahibi olması ve kendisini geliştirmesi gerekmektedir. Diğer deyişle Asuman Hanım, habercilik ve haber yazma ilkelerini öğrenmek istemektedir.

Bu amaç kapsamında, basın bültenini kullanacak haber medyası için hazırlanacak bülten, haber yazım kurallarına uygun olarak başlık, spot, haber girişi, haber metni, ara başlıklar ve görsel materyallerin alt yazılarıyla desteklenmesiyle birlikte sunulacaktır.

Halkla ilişkiler konusunda kendini geliştirmek isteyen Asuman Hanım, bülteni nasıl bir haber formatında yazmalıdır? Basın bültenini oluşturacak habere nasıl bir başlık atmalı, spotu nasıl oluşturmalı, haber girişinde neleri ön plana çıkarmalı, haber metnini hangi haber tekniğine göre düzenlemeli ve haberi yazarken nelere dikkat etmelidir?

Kitabının bu bölümünde Asuman Hanım’ın basın bültenini haber formatında yazabilmesi için habercilik açısından gerekli teknik bilgiler verilecektir.

– Basın Bülteni Hazırlama
– Haber Yazımı
– Haber Toplama Teknikleri
– Haber Yazma Teknikleri
– Haber Çeşitleri
– Haber Başlıkları
– Haber Gövdesi

Yazı, iletişimdeki en önemli araçlardan biridir. Yazının bu işlevine bağlı olarak iletişimde farklı yazım türleri bulunmaktadır. Haber yazımı, farklı özellikleri içermesi nedeniyle, sınırlı sözcüklerle bir haber olayını anlatmaya çalıştığı için, kendine özgü kuralları olan bir yazım türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Haber, toplumu ilgilendiren bir olayı, zamanında hedef kitleye iletmektir. Bu nedenle haber yazısının toplumun genelini veya bir kısmını ilgilendirecek içerikte olması, güncel konuları içermesi ve gecikmeden hedef kitleye iletilmesi gerekmektedir.

Haberin bu özellikleri çerçevesinde, birkaç paragrafta bütün olayın özetlenmesi ve her eğitim düzeyinden insanın kolayca anlayacağı şekilde yazılması gereği bulunmaktadır. Haberin aktarılacağı iletişim aracına göre yazılması ya da olaya göre bir haber yazım türü seçilmesi, olayın hedef kitle tarafından daha kolay anlaşılmasında önem taşımaktadır.

Ayrıca, haberin başlık seçimi ve haberin özetinin verildiği spot yazımı da haber yazımının önemli unsurları olarak kendini göstermektedir. Bu bölümde, basın bülteni hazırlamada kullanılabilecek haber yazımının temel kuralları, yazım teknikleri, başlık ve spot özellikleri konularında öğrencilere bilgi verilmektedir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum