Habeş Kedisi - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Habeş Kedisi

DersinÖzü
Kasım 29, 2017

Habeş Kedisi tarihi ve evcilleştirilmesi

Habeş kedisi dünyadaki en eski evcil kedilerden birisi olduğu ve antik Mısır dönemlerinde ilk olarak evcilleştirildiği düşünülüyor. Habeş Kedileri tüccarlar tarafından Nil Nehri kıyılarından alınıp satıldığı düşünülmektedir. Doğal ortamlarında yaşayan Vahşi Afrika Kedileri (tüm evcil kedilerin ataları) Nil Nehri civarlarında yaşadığı sanılmaktadır.

Habeş Kedisinin fiziksel karakteristik özellikleri

Modern zamandaki birçok evcil kedi ırklarına kıyasla Habeş Kedisinin daha vahşi bir dış görünümü vardır. Habeş Kedisi geniş kulaklara (fantastik işitme duyuları vardır) vücudunun üstünde geniş kafası ve geniş badem şeklinde gözlere ( bugün bu cins hala ayırt edicidir) sahiptir. Habeş Kedisi uzun ve kaslı ama ince gövdeli ve kısa kuyruğu ile orta büyüklükte bir kedidir. Bugün Habeş kedisi kırmızı, mavi ve lila gibi farklı renklerde bulunabilmelerine rağmen Habeş kedisinin yoğun ve ipeksi kürk rengi aslen gümüş ve kahverengidir.

Habeş Kedisinin Davranış ve Huyu

Habeş Kedisinin oyuncu ve aşırı derecede zeki olduğu biliniyor. Ayrıca en aktif evcil kediler arasında yer alır bu kediyi diğer kediler gibi otururken bulmak imkansızdır. Habeş kedileri evde son derece kolay eğitilir ve oldukça sadık, itaatkar kedigillerden olduğu bilinmektedir. Bu kediler görünürde vahşi mizaçları oldukları kadar, eğlence yönünü aktif tutmaktan zevk alırlar. Ayrıca bu kedilerin iyi avcılık yapma eğilimi vardır.

Habeş Kedisi Yetiştirme

Bugün modern hayattaki yerli kedi türlerinin çoğu 19. yüzyılda Kuzey Afrika’dan İngiltere’ye getirilmiştir. Bu kedilerin Habeş kedilerinin soyundan geldiği veya yakın soyundan olduğu düşünülmektedir. Habeş Kedileri insanlar tarafından evcilleştirilmiş yabani kedi türlerinden biri olduğu düşünülen ve bir yabani hayvanın evcilleştirilerek ev hayvanı olarak beslenmesi onu ilk yapar.1871 yılında ilk olarak Crystal Palace şehrinde sergilenmiş ve Habeş kedisi 1882 yılında remi bir cins olarak ilan edilmiştir. Günümüzde Amerika’da en popüler yerli kedi türüdür.

Habeş Kedisinin İlginç Gerçekleri ve Özellikleri

Eski Mısır’da, Habeş Kedisi Eski Mısır tanrılarının bir işareti olarak görülürdü. Habeş Kedisi “Tanrıların Çocukları” olarak görülür ve bu nedenle efsane ile addedilerek kutsal bir hayvan olduğuna inanılmış ve Nil kıyılarında ibadet edilmiştir. Yani eski mısır halkı Habeş kedilerinin kendileri için özel bir hayvan olduğuna inanıyordu ve bu kedilere çok iyi bakıyorlardı. Antik Mısır sanatlarında efsane kutsal varlıklar olarak tasvir ediliyordu.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum