Hamam Böceği - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Hamam Böceği

DersinÖzü
Kasım 30, 2017

Hamam Böceği ( Kara Böcek olarak da bilinir) deniz, göl ve nehir gibi su olan yerler haricinde dünya çevresinde her ortamda bulunurlar. Hamam Böceğinin böcekler dünyasında insanlara zarar verdiği yaygın olarak bilinir ama Hamam Böceği çürüyen malzemeleri sindirerek ekosistemde önemli bir rol oynar. Hamam Böceğinin yaklaşık olarak 4,000 türü olduğu düşünülmektedir ama bunlardan sadece 40 farklı hamam böceği türü insanlar ile temas halindedir. Hamam Böcekleri genellikle insanlar ile yakın temas kurmaya istekli değildir ve onları ortaya çıkaran neden yeterinde yemek bulamamaları. Hamam Böceği yaklaşık olarak 300 milyon yıl yaşındadır. Ayrıca bulunan hamam böceği fosilleri şuan ki yani modern hamam böceği orijinal hamam böceğinden boyut olarak küçük olduğunu göstermektedir.

Hamam Böceği her şeyi yiyen (hepçil veya hem et hem ot yiyen) bir böcektir. Bu böcekler çürüyen maddelerle beslenir ve bu nedenle sık sık kirli veya pis olan her şey ile bağlantılıdır. Bir çok hamam böceği gece meydana çıkarlar ama doğuya özgü hamam böcekleri ışığın çekimine kapılırlar. Hamam böcekleri genellikle organik maddeler yerler ama bazılarının küflü duvar macunu gibi tehlikeli maddeleri yedikleri bilinmektedir. Hamam Böcekleri küçük boyutta ve bereketli olmalarından dolayı dünya çapında çok sayıda yırtıcı hayvanlar örneğin kuşlar, örümcekler, küçük memeliler ve sürüngenler tarafından av olmaktadır.
Hamam böceği, dünyanın bazı bölgelerinde ve kültürlerde insanlar tarafından yenilmektedir. Hamam Böcekleri her yıl dört kez yumurtlarlar. Dişi hamam böceği her defasında 10 ile 90 arası yumurta bırakır ve birkaç gün içinde yumurtadan çıkarlar. Bebek hamam böceği yetişkin bir hamam böceği olması sadece bir ay sürer. Dişi hamam böceği yuvarlak bir karına sahiptir erkek hamam böceğinden karın bölgesine bakılarak ayırt edilebilir. Diğer Çoğu hayvanın aksine, hamamböceğinin beyni kafasının yerine vücudunda bulunmaktadır. Yani bu başsız hamam böceği yaklaşık olarak iki hafta boyunca yaşayabilir ve bu hamam böceği sinir hasarından dolayı değil kötü beslenmeden dolayı ölürler.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum