Hayvanlar İle Nasıl İletişim Kurulur? | DersinÖzü

Hayvanlar İle Nasıl İletişim Kurulur?

DersinÖzü
Mart 1, 2018

Eğer hayvanlarla iletişim kurmak istiyorsanız bunun bir çok yolu vardır. Onlarla iletişime geçerken ani girişlerle değil daha sağlam ve yavaş bir şekilde tanıtmak gerekiyor bundan sonra da hayvanların kendi fiziksel özellikleri, yapıları vasıtasıyla etkileşime geçmek gerekir. Tüm bunları yaparken sabırlı olmalıyız ve hayvanlara karşı da kibar davranmamız gerekiyor.

1. GİRİŞ

Hayvanların Beden Dilini Öğrenmek

Hayvanlar ile iletişim kurmak istiyorsak onların nasıl iletişim kurduğunu bilmemiz gerekiyor. Hayvanlar insanlar gibi konuşarak iletişim kurmazlar. Bunun yerine vücudunu  kullanarak hareketler yaparlar ve böylece ne hissettiklerini gösterirler. Hayvanlar (köpek, kedi gibi) daima kızgınlık, korku, memnuniyet ve mutluluk ifadelerini kuyruk, sırt, gözler ve kulaklarıyla belli ederler.

2. Yeni Hayvanlarla Tanıştır

Yen bir evcil hayvan aldığınızda diğer evcil hayvanla uyumunu sağlamak hepimizin karşılaştığı bir problemdir. Bunu çözmek için yapmamız gereken önemli şeylerden bir tanesi yeni evcil hayvanınızı alıştıra alış tıra tanıştırmamız gerekir. Aksi halde evcil kedi veya köpek kendini yalnız hissedebilir veya korkabilir. Bunu önlemek için tanıtma işlemini yavaş yapmamız gerekir.

Kedi veya köpeğimiz varsa bu tanıştırma işlemini doğal yollardan yapmak en mantıklısıdır. Örneğin köpeğiniz yeni aldığınız köpeğinizi direk eve getirirseniz hoş karşılamayacaktır. Bunun nedeni bir başka köpeğin kendi yaşam alanına girmesinden kaynaklanır. Bunun için park gibi alanlarda tanıştırmak birbirlerine ısınmasını sağlamak doğru bir seçim olur. Böylelikle kavga etmeleri önlenir.

3. Hayvanlar İle İlgili Bilgiler Edinmek

Hayvanların geçmişleri, özellikleri gibi bilgileri öğrenmek hem evcil hayvanınızla iletişim kurmanızı kolaylaştırır hem de bir den fazla evcil hayvan beslemenize olanak sağlar. Bilgiler edindikçe onların birbirleriyle kaynaşmasını da daha hızlı sağlayabilirsiniz.

Her hayvanın fiziksel özellikleri birbirinden farklıdır. Bu yüzden kendi petinizin nasıl çiftleştiği, doğumu nasıl yaptığı, hamileliği ne kadar sürdüğünü, hangi tarz oyunlar oynamaktan hoşlandığı, ne tür yemekler yediği gibi bilgiler hem petinizi hem de sizin eğlenmenize olana sağlar. Eğer siz evcil hayvanınızı nasıl mutlu etmesini bilirseniz aynı şekilde o da sizi mutlu edecektir.

Bir diğer önemli konu ise petinizin geçmişini öğrenmek. Petiniz eski sahibinden şiddet görmüş olabilir veya korktuğu, sevmediği şeyler olabilir. Eski sahibi nasıl birisiydi, petiniz nereden geliyor gibi bilgileri öğrenmek petinizle aranızdaki ilişkiyi geliştirir. Sizde daha çok bilgi sahibi olursunuz.

4. Sabırlı Olmak

Petinizle etkileşim kurmanız zaman alabilir. Bunun nedeni petinizin eski sahibinden kaynaklı problemler olabilir. Mesela eski sahibi petinize kötü davranmış olabilir. Bu gibi nedenlerden dolayı hayvanlar ile geç iletişim kurabilirsiniz. Petinize zaman tanıyın sevginizi esirgemeyin daima iyi davranın ve sabırlı olun. Zamanla o da size alışacaktır.

5. Petinizle Yeterli Vakit Geçirmek

Hayvanlar yeni sahiplerine geç alıştığı için onunla bol bol vakit geçirin böylece size alışması daha kolay olsun. Aynı odada vakit geçirin. Aynı odada yakından ilgilenmek zorunda değilsin, oturabilir veya günlük diğer aktivitelerini yapabilirsin. Kitap okuyabilir, TV izleyebilirsin. Bilgisayarda sörf yapabilirsin. Burada amaç hayvanın sizin varlığınıza alışmasıdır.

Eğer petiniz dışarı çıkmıyorsa onu siz yürümeye çıkartın. Özellikle köpekler tura çıkmayı sever fakat kediler yürümekten pek hoşlanmazlar. Köpekler yürüyen insanları severler.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum