Hirami Ahmet Paşa Cami

Nil Uslu
Nisan 5, 2018

Aziz İoannes Trullo Kilisesi, Fatih’te, Çarşamba Semti’nde, Koltukçu ve Beyceğiz Sokakları arasında sıkışmış küçük ama o denli de sıcak, sevimli bir yapıdır.

Yapının kapalı Yunan haçı planı dışarıdan görülebilmektedir. Taş ve tuğla işçiliği burada da uyum içindedir. Günümüzün ciddi bir sorunu olarak karşımızda duran çarpık konutlaşmanın örnekleri arasında gururlu bir şekilde durmaktadır.

Aziz İoannes Trullo Kilisesi büyük olasılıkla 12. yüzyılda yapılmıştır. Kilise ile ilgili çok fazla bilgimiz yoktur. Kilisenin içi fresko ile süslenmiş ama bunlar zaman içinde kaybolmuştur.

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethettikten sonra Patrik Gennadios, Pammakaristos Kilisesi’ni Patrikhane olarak kullanmaya başlamıştır. Aziz İoannes Trullo Kilisesi de Patrikhanenin kadınlar manastırı olarak düzenlenmiştir.
Kilise, kapalı Yunan haçı planlıdır. Haç kollarının kesiştiği bölüm kubbe ile haç kolları ise tonoz ile örtülüdür. Batısında üç bölümlü narteks, doğuda ana apsis iki yanda yan apsisler bulunur. Duvar örgüsü almaşık teknikte, taş ve tuğla ile örülmüştür.

Yapı, Vezir Hirami Ahmet Paşa tarafından camiye çevrilmiştir. Cami 1960’lı yıllarda restore edilmiştir. Çatısına ahşap bir minare eklenmiştir.

Günümüzde cami olarak kullanılmakta olup, halen ibadete açık durumdadır.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum