Hücre Hasarı ve Ölümü - TUS Patoloji | DersinÖzü

Hücre Hasarı ve Ölümü

DersinÖzü
Ekim 24, 2017

Hücre Hasarı

UV ışınları ve radyasyon gibi fiziksel ajanlar, ilaçlar ve toksik maddeler gibi kimyasal ajanlar hücrelerin sağlığını zorlar. Hücrelerin en sık zarar görme sebebi ise Hipoksidir. Hücreyi zorlayan ve zarar veren dış etmenler belli bir seviyeye kadar hücre tarafından adapte olunabilir. Fakat bu dış etmenler belli bir seviyeyi geçtiği zaman hücreler zarar görmeye başlar. Hücrelerin gördüğü zararlar belli bir noktaya kadar geri dönüşü olan yani reversibl hasarlar iken belli bir noktayı geçtiği zaman geri dönüşümsüz hasarlara dönüşür. Vücudumuzda yer alan hücreler zarar gördüğü zaman 2 tip ölüm ile karşı karşıyadır.

Nekroz Hücre Ölümü

Nekroz ile gerçekleşen hücre ölümlerinde en büyük değişiklik protein denaturasyonudur. Protein denaturasyonunun sonucunda koagülasyon nekroz görünümü gerçekleşir. Koagülasyon nekrozunda zarar gören hücrelerin sınırları korunmaktadır. Koagülasyon nekrozu gerçekleşen yerlerin görünümü ise belli belirsiz pembe bir kitle halindedir. Koagülasyon nekrozuna örnek vermek gerekirse Miyokard İnfarktı gösterilebilir. Koagülasyon nekrozu en yaygın görülen nekroz çeşididir. Beyinde gerçekleşen hipoksi haricinde diğer hipoksilerin sonucu olarak ve malign (kötü huylu) tümörlerde görülür.

Eğer nekrozun sebebi sindirim enzimleri ise likefaksiyon nekrozu adı verilen nekroz ile karşılaşırız. Likefaksiyon nekroza beyin hipoksisi ve apseler örnek olarak gösterilebilir.

Koagülasyon ve likefaksiyon nekrozları dışında birçok nekroz çeşidi daha bulunmaktadır. Kazeöz nekroz, tüberkülozda gözlenen nekroz iken Gangrenöz nekroz ekstremitelerin koagülasyon nekrozudur. Yağ nekrozu ise yağdan zengin olan vücut bölgelerinde gözlemlenir. Fibrinoid nekroz ise genellikle damar duvarlarında gözlenen nekroz çeşididir.

Apoptoz Hücre Ölümü

Apoptoz ise vücut tarafından planlanmış hücre ölümleridir. Apoptoz birçok farklı fizyolojik ve patolojik süreç içerisinde görev alır.

Fizyolojik Apoptoz

Fizyolojik apoptoz görevini yerine getiren, yaşlanan veya embriyo döneminde kaybolması gereken yapıları yok etmek amacıyla vücudun kullandığı bir yöntemdir. Akut inflamasyon sonunda nötrofillerin sayısının azalması, immün reaksiyonlardan sonra lenfositlerin sayısının azalması fizyolojik apoptoza örnek olarak gösterilebilir. Aynı şekilde emriyohenez sırasında organ involüsyonlarıda fizyolojik apoptoza örnek gösterilebilir.

Patolojik Apoptoz

Dış etkenlerden dolayı zarar gören hücrelerin vücut tarafından sistematik şekilde ölüme sürüklenmesidir. Dna hasarı gören hücreler, yanlış katlanmış proteinlerin hücre içerisinde birikmesi, viral enfeksiyonlar sonucunda zarar gören hücrelerde patolojik apoptoz görülebilir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum