Hücresel Adaptasyon Mekanizması - TUS Patoloji | DersinÖzü

Hücresel Adaptasyon Mekanizması

DersinÖzü
Ekim 26, 2017

Hücresel Adaptasyon Mekanizması

1-Hiperplazi

Hiperplazı vücut içerisinde yer alan organ ve dokularda hücrelerin sayısında meydana gelen artıştır. Hiperplazi genel olarak bölünme yeteneği yüksek olan hücrelerde görülür. Fizyolojik olarak yani vücudun artan ihtiyaçlarını gidermek için olabileceği gibi patolojik olarak da olabilir.

Fizyolojik hiperplaziye gebelikte ve ergenlik döneminde görülen meme dokusunda büyüme, endometriyumun östrojen etkisinde kalınlaşması örnek olarak gösterilebilir. Patolojik hiperplazi ise genel olarak hormonların uzun süreli uyarımı ile gerçekleşir.

2-Hipertrofi

Hücrenin organel sayısında ve hücrenin boyutlarında artış ile seyreden durumdur. Bu hücre büyümesine hücre sayısında anormal artış eşlik etmez. Hipertrofi, fizyolojik veya patolojik olarak gerçekleşebilir. Fizyolojik hipertrofi, hamilelik esnasında utesrusta düz kas hipertrofisi örnek gösterilebilir. Patolojik hipertrofiye örnek olarak ise sistemik hipertansiyon ve ya aort kapak hastalıkları örnek gösterilebilir.

3- Atrofi

Hücre boyutunun azalması ve hücre organel sayısının azalması şeklinde görülen küçülmelerdir. Atrofinin birçok farklı patolojik ve fizyolojik nedeni olabilir. Patolojik nedenleri genellikle azalmış iş gücü, inervayon kaybı, azalmış kan akımı, endokrin uyarıda azalma ve yaşlanmaya bağlıdır. Fizyolojik atrofi nedenleri ise embriyogenez sırasında notokord tiroglossal kistin küçülmesi ve doğumdan sonra uterusun boyutunun küçülmesi olarak örneklendirilebilir.

Atrofi görülen hücrelerin fonksiyonlarında ciddi azalma görülür. Bu fonksiyon kaybının sebebi organellerin otofajiye uğramasıdır.  Organellerin otofajisi sonucunda otofajik vakuoller oluşur. Sindirime karşı dirençli olan artıklar ise hücre içerisinde lipofucsin granülleri olarak birikim gösterir. Lipofucsin granüllerinin artışı ile organlarda kahverengi lekeler oluşabilir. Bu olaya Brown atrofi adı verilir. Aynı zamanda lipofucsine yaşlılık elementi adıda verilir.

4- Metaplazi

Erişkin hücrelerin tipinin değişerek başka bir tip almasıyla karakterize geri dönüşebilir değişikliklere metaplazi adı verilir. Metaplazi en sık olarak epitelde görülür. En sık epitel meteplazisi ise komnar eptelin skuamöz epitele dönüşümünde görülür. Bu dönüşüm ağırlıklı olarak sigara kullanan veya A vitamini eksikliği bulunan kişilerde görülür. Bunun dışında birçok metaplazi çeşidi de mevcuttur.Örneğin barret özofajitinde skuamöz epitel gastrip tip kolumnar epitele dönüştüğü görüşür. Aynı şekilde kronik sistitte transisyonel mesane epiteli skuamöz epitele dönüştüğü gözlemlenir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum