Hukuk Boşluğu ve Kanun Boşluğu | Vatandaşlık Konuları | DersinÖzü

Hukuk Boşluğu ve Kanun Boşluğu

DersinÖzü
Mayıs 18, 2017

Hukuk Boşluğu ve Kanun Boşluğu

Hukuk boşluğunda hem yazılı hem de yazısız hukuk kurallarında o sorunu çözebilecek bir kuralın olmamasıdır. Bu durumda ilgili hakim olayı yasa koyucu gibi düşünerek yani kendisi hukuk yaratarak çözer.

Kanun boşluğu kendi içinde kural içi boşluk ve kural dışı boşluk olarak ikiye ayrılır. Kural dışı boşlukta örtülü boşluk ve  açık boşluk olarak ikiye ayrılmaktadır.Somu olaya uygulanacak yazılı bir hukuk kuralının olmamasıdır. Bu boşluk yasa koyucu tarafından bilerek veya bilmeyerek koyar. Kanun boşluğu olduğunda hakim ilk önce yazısız hukuk kurallarına bakar ve boşluğu doldurur.

Kural İçi Boşluk

Kural içi boşluk, kanun koyan gücün isteğiyle konulmuştur. Kanun koyucu böyle bir durumda kanunu tamamlama yetkisini hakime bırakmıştır. Hakim bu boşluğu takdir yetkisini kullanarak doldurur.

Kural Dışı Boşluk

Kural dışı boşluk ise yasa koyucu güç tarafından istenmeden bırakılmış bir boşluktur. Kendi içinde açık boşluk ve örtülü boşluk olmak üzere ikiye ayrılır. Açık boşluk, o konuya ilişkin herhangi bir kuralın bulunmamasıdır. Yani belli bir olay ile ilgili kanunda uygulanabilecek hüküm yoktur. Örtülü boşluk, kanunda bir hüküm vardır fakat bu hüküm birbirine uymamaktadır. Dürüstlük kuralına aykırıdır.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum