Kadın Anatomisi ve Üreme Organları | DersinÖzü

Kadın Anatomisi ve Üreme Organları

DersinÖzü
Nisan 29, 2017

Kadın Üreme Organları

Pelvis: Cinsel organların büyük kısmı vücut içinde bulunur ve leğen kemiği (pelvis) bir yüzeyin üzerinde bağlar, karın zarı ve kaslarla örtülüdür.

Dudaklar: Doğum kanalının girişini çevreleyen büyük ve küçük dudaklar olarak isimlendirilen yumuşak dokulardır. Dudaklar üst üste birleşirler ve ön tarafta bulunan klitorisi korurlar.

Klitoris: Anatomik ve fizyolojik açıdan bakıldığında erkekteki penise benzer bir organdır. Daha küçüktür ve üretra klitorisin içinden geçmez. Cinsel uyarılma esnasında genişler, kabarır. Cinsel uyarılma açısından en duyarlı bölgedir. Vajina girişi yakınlarında iki açıklık daha vardır: öndeki idrar arkadaki ise dışkı çıkışının olduğu (makat, anüs) açıklıklarıdır.

Vajina: Kın, kılıf anlamına gelir. 7-8 cm uzunluğunda, kaslı, üst ucu rahimle bağlantılı alt ucu dışarıya açık esnek kanal. Cinsel uyarıda ıslanır, genişler sürtünmeleri acısız hale getirip, kolaylaştırır. Kanal girişini kapayan ince esnek zara kızlık zarı (hymen) denir. İlk kez cinsel ilişkide yaşanan acı ise ilk kez bir erkekle beraber olmanın getirdiği tecrübesizlik ve buna bağlı ıslanma azlığıdır.

Rahim:  Yanında iki fallop tüpü vardır. Bu tüpler yumurtalığın çevresini sararak sonlanır ve yumurtalıkla her ay oluşan yumurtayı rahime iletmekle görevlidir. Yumurtayla spermin döllenmesi de bu tüplerde gerçekleşir.

Yumurtalıklar: Her yumurtalık, ergenlik başlangıcında yüzbinlerce olgunlaşmamış yumurta hücresi içerir.

Adet Görme: Ortalama her 28 günde bir vajinal kanama görülmesi. 2-7 gün arası değişebilir. Önemli olan kanamanın başlangıçta az olması, sonra çoğalarak bir tepe noktaya varması ve sonunda tekrar azalarak bitmesidir.

Her ay yumurtalıklarda yumurta taslakları olgunlaşmaya başlar bu sürede rahim içi dokusu da kalınlaşarak kanlanmaya başlar. En gelişmiş yumurta taslağı yuvasını çatlatıp yumurtalıktan çıkar. Yumurta, tüplerin ucunda bulunan ince uzantılar tarafından içeri çekilir. Kadın yumurtası 24 saat canlı kalır, spermle karşılaşırsa döllenir. Döllenmiş yumurta tüplerden rahim içine aktarılır ve rahim duvarına yerleşir. Döllenmezse yumurtanın yerleşmesi için gelişmiş olan rahim dokusu kanamayla birlikte dışarı atılır. Yumurtalama adetten iki hafta önce olur. Yumurtalamadan önceki ve sonraki birkaç gün gebelik için en uygun dönemdir. Spermler kadın vücudunda 72 saat canlı kalabilirler.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum