Kağıt Ne Zaman ve Kim Tarafından İcat Edildi? | DersinÖzü

Kağıt Ne Zaman ve Kim Tarafından İcat Edildi?

Nil Uslu
Nisan 6, 2018

Çin’de T’sai Lun (Cai Lun) yaklaşık 2000 yıl önce bugün bilinen tarzda kağıdı icat etti. Tarihçiler, MÖ. 3500 de Mısırlıların ilk kâğıdı bulduğunu düşünüyor. İlk kağıtlar, Mısır’da Nil nehri çevresinde yetişen bir bitki olan papirüsünden yapıldı. İlk standartlaştırılmış kağıt, ilk olarak İmparator Han Ho Ti’nin imparatorluk mahkemesinin araçlarını kullanan Çinli bir saray mensubu T’sai Lun tarafından icat edildi. Kağıdın icadı, T’sai Lun’e çok miktarda zenginlik ve saygı getirdi; ancak, bir davaya karıştı ve hapis cezasına çarptırılarak öldü.

Bir eşek arısının yuva yaptığı gördüğünde aklına kağıdın icadı fikri geldi. Kağıt yapımında kullandığı malzemeler dut çalısının, bambu liflerinin ve çaputların kabuğuydu. İlk kağıdı imparator Han Ho Ti’ye sundu. Yüzyıllar boyunca Çinliler kağıdı bir sır halinde sakladılar. 8. yüzyıla gelindiğinde, Araplar bu tekniği Çin’e karşı bir savaş kazandıktan sonra öğrendiler, sonra tekniği İspanya’ya taşıdılar ve 14. yüzyılın sonlarına doğru Avrupalılar tarafından tanındı.

19. yy’a kadar insanlar odun hamurundan kağıt yapmayı öğrendi. Şu anda üretilen kağıdın çoğu odundan yapılıyor. En iyi kağıt yapımında, pamuklu veya keten bezler kullanır.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum