Karides Balığı - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Karides Balığı

DersinÖzü
Şubat 22, 2018

Karides dünyada hemen hemen her ortamda denizin alt tabakasında bulunan kabuklu deniz canlısıdır. Karides genel olarak boyutu küçük canlıdır ve bazı karides türlerinin çok küçük olmasından dolayı bir çok hayvan türü bu deniz canlısını göremez. Dünyada 2.000’den fazla farklı karides türü vardır ve karides omurgasız bir deniz canlısıdır. Bunun yerine karides sert bir dış iskelete sahiptir (karides kabuğu) ve bu dış iskelet karidesi saydam ve renksiz yapar bundan dolayı genel olarak suda görülmez. Karides nehir yataklarında ve okyanus katlarında yaşar ve bu deniz canlısı sudaki kum gibi parçacıkları filtreleme özelliğine sahiptir. Karides gruplar halinde yaşar ve değişen su koşullarına kolayca adapte olurlar.

Karides her şeyi yiyen (hem et hem ot) bir hayvandır bu nedenle çeşitli bitki ve hayvan türleri ile beslenir. Bu deniz canlısı özellikle sudaki küçük balık ve su ile hareket edebilen canlılar (plankton) ile birlikte yosun ve diğer bitki parçacıkları ile beslenir. Karides küçük boyutu ve bol olmasından dolayı su içinde ve dışında dünya çapında çok sayıda yırtıcı hayvana ve insana av olur. Bu deniz canlısı balık, yengeç, denizyıldızı, deniz kestanesi, martı, balina, yunus balığı, köpek balığı gibi bir çok hayvana ve insanlara av olur.
Dişi karides bir seferde bir milyon kadar yumurta bırakabilir ve bir haftada yavrular yumurtadan çıkarlar. Bu küçük karidesler büyüyene kadar küçük canlılar (plankton) halinde su içinde yaşarlar. Karides ve büyük karides birbirine çok yakın olmasına rağmen aralarında farklar vardır. Karides ile büyük karides arasındaki temel fark farklı solungaç yapılara sahip olmalarıdır. Diğer farklılıklar ise boyutları ve farklı tip deniz sularında (tatlı su tuzlu su) bulunmaları olarak söylenebilir.  Karidesin boyutu 0.3 ile 5 cm arasında değişir. Ortalama 1 ile 2 yıl arasında yaşam sürer.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum