Karınca - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Karınca

DersinÖzü
Şubat 22, 2018

Karınca küçük boyutlu omurgasız canlıdır. Karıncalar yaban arıları ve arılar ile birlikte karıncalar familyasının zar kanatlılar takımında yer alırlar. Karıncalar dünya çevresinde kutup bölgeleri hariç her yerde bulunur. Böceğin bir çok diğer türleri gibi tüm dünyada pek çok farklı ortamlarda yaşayan çok sayıda karınca türleri vardır. Karıncanın 12.000’den fazla bilinen türleri vardır ancak yaklaşık 14.000 civarında karınca türü olduğu tahmin edilmektedir. Bu canlı türü çiçekler yer yüzüne çıktıktan sonra yani 110 milyon yıl önce yaban arılarından türediği düşünülmektedir. Karıncalar çok farklı boyutlarda bulunan ve karınca türüne bağlı olarak rengi değişmektedir. Bu canlılar doğada siyah, kahverengi ve kırmızı renkte bulunurlar. Bazı karınca türleri kanatlara sahiptir ve sadece kendi bölgesinde uçabilirler. Güney Yarım küre tropikal ormanların da daha nemli bir ortamda karıncalar genellikle bir kaç santimetre uzunluğa ulaşan daha büyük türleri de vardır.

Karıncalar son derece girişken böceklerdir ve her karınca bireyinin bir amacı vardır. Karıncalar koloniler halinde yaşar ve işçi karıncalar sosyal bir yapıya sahiptirler. İşçi karıncalar hemşirelik ve taşıyıcılık görevini yerine getirerek hem dişi karınca için hem de yavru karıncaların bakımını yerine getirir. İşçi karınca ortalama 3 ay kadar yaşar. Dişi karınca ise işçi karıncaların hayatlarından bir yıl daha fazla yaşayabilir. Dişi karınca kolonide bulunan mevcut erkek karıncalar tarafından döllenir ve dişi karınca günde 800 ile 1500 arasında yumurta bırakabilir.
Karıncalar her şeyi yiyen canlılardır ve bu nedenle bitki ve hayvansal madde karışımı şeyler yerler. Karınca yaprak, mantar, bal, bitki özü, küçük böcek ve ölü hayvan gibi çeşitli bitki ve canlı ile beslenir. Bazı karınca türleri daha otçul bir özellikte iken bazı karınca türleri ise ağırlıklı olarak et yeme eğilimindedir. Karıncalar küçük boyutlu ve doğada çok fazla olmasından dolayı sürüngenler, böcekler, memeli hayvanlar, balık, karıncayiyen türleri ve et yiyen bitki türlerine av olur. Bir karınca kendi vücut ağırlığından 50 kat ağırlığı kaldırabilme ve kendi vücudunun 30 kat fazla ağırlığı çekme yeteneğine sahiptir. Bu durum tamamen ortalama bir yetişkin insanın olgun bir Afrika filini kaldırmasına eşdeğerdir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum