Kartal - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Kartal

DersinÖzü
Şubat 25, 2018

Kartal, hayvanlar aleminin atmacagiller (Accipitridae) ailesine ait birbirlerine çok fazla benzemeyen yer yüzünde farklı türlerde yaşamanı sürdüren yırtıcı kuşların genel adıdır. Avrasya ve Avrupa kıtalarında 60 farklı türü vardır. Bu kıtaların dışında Kuzey Amerika’da 2 tür, Orta ve Güney Amerika’da 9 tür, Avustralya kıtasında ise 3 kartal türü bulunmaktadır.

Kartalın Özellikleri

Kartal kuvvetli kafa ve gagası ile güçlü bir yırtıcı kuştur. Bazı kartal türleri diğer yırtıcı kuşlar olan akbaba türünden daha yapılıdır. Diğer avcı kuşlar gibi kartal da avlarının etlerini koparmak için çengel şeklinde bir gagaya, dayanıklı kaslı bacaklara ve güçlü pençelere sahiptir. Kartalın gagası diğer avcı kuşlara oranla daha güçlüdür. Kartal aynı zamanda muhteşem bir gözlere sahiptir ve bu yetenek sayesinde uzun mesafedeki avlarını görmesine olanak verir. Bu canlının göz bebekleri gelen ışığın kırılarak yayılmasını en aza indirerek bu canlıya keskin bir görme gücü sağlar. Dişi kartal türleri genel olarak erkeklerden daha büyüktür.

Kartal kendi yuvasını yüksek uçurum kenarına ya da uzun ağaçlara yapar ve bu yuvalara kartal yuvası adı verilir. Çoğu kartal türü 2 yumurta yumurtlar, fakat en büyük yavru kendisine göre küçük olan kardeşlerini öldürür. Baskın yavru dişi olma eğilimindedir ve bu dişi yavrular erkeklerden daha yapılı olur. Anne ve baba kartal kardeşlerini öldüren yavruyu durdurma gibi bir harekette bulunmazlar. Çoğu kartal türü büyük ve güçlü olmasını kullanarak belli bir yüksekliğe çıkarak zirve avcılığı yapar. Deniz kartalı ve Ichthyophaga kartalı balık yakalamayı tercih eder. Fakat bu sınıfın önceki türleri sadece balık değil aynı zamanda çeşitli hayvanları da avlar özellikle diğer deniz canlıları, başka kuşların avlamış olduğu besinler ile de yaşamını sürdürmüştür. Afrika ve Asya kıtasında bulunan bazı sınıfa ait kartal türleri çeşitli yılan türlerini avlayarak beslenirler. Kartalın avlanma teknikleri sınıflara göre farklılık gösterir.

Başlıca Kartal Türleri

 1. Kaya Kartalı
 2. Küçük Kartal
 3. Şah Kartal
 4. Tavşancıl
 5. İspanyol Şah Kartalı
 6. Gurney Kartalı
 7. Bozkır Kartalı
 8. Küçük Orman Kartalı
 9. Esmer Kartal
 10. Büyük Orman Kartalı
 11. Deniz Kartalı
 12. Balık Kartalı
 13. Yılan Kartalı
 14. Harpya Kartalı

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum