Kedi Türleri, Kedi Irkları, Kedi Cinsleri | DersinÖzü

Kedi Türleri, Kedi Irkları, Kedi Cinsleri

DersinÖzü
Şubat 22, 2018

Kedilerin (evcil kediler) eski Mısır zamanı dönemlerine kadar gittiği görülmektedir. Eski Mısır’da kediler kutsal olarak kabul edilerek bu hayvanlara ibadet etmiş ve tapmışlardır. Kedi dünya çapında aile evlerinin şerefli ve değerli bir üyesi haline gelmiş ve insanlar tarafından en çok sevilen ve beslenen bir hayvan olmuştur. Bu kedilerin duyuları hayvanlar dünyasında oldukça gelişmiştir ve bu özellikleriyle olağanüstü görme, koku ve tat alma duyuları ile kurnazca ve gizlice avlarını büyük bir başarı ile yakalamasını mümkün kılar. Güçlü bir gece görüş özellikleri olmasına rağmen gün boyunca bir kedinin görme yeteneği aslında bir insandan çok da farklı değildir. Bu nedenle kedi kuşları ve küçük kemirgenleri daha çok gece avlar. Ortalama bir evcil kedi günde 18 saat civarı uyur ve zamanın geri kalan kısmında yemek için avlanarak geçirirler. Yabani kediler yalnız hayvan olmalarına rağmen evcil kediler insanları ve diğer hayvanları ilgi ile eğlendirdiği bilinmektedir. Kediler ortalama 15 yaşına kadar yaşar. Kediler kendi içlerinde farklı özelliklerde ırklara sahiptir. Bunlardan bazıları Ankara kedisi, Van kedisi, Siyam kedisi, Habeş kedisi gibi farklı özellik ve görünümlerde kedi türleri bulunmaktadır.

Kedinin Ayak Özellikleri
  • Kediler ayaklarını düzgün ve hızlı bir şekilde hareket ettirmek için pençelerinin altında yumuşak patilere sahiptir.
  • Kediler hızlı koşmak için ve ağaçlara tırmanırken iyi bir şekilde kavrayabilmesi için ona yardım eden keskin ayak tırnaklarına sahiptir.
  • Kedilerin yumuşak patileri ve keskin tırnakları avlarını iyi bir şekilde tutarak kavramasına yardımcı olur.
  • Kediler tırnaklarını geri çekebilir ve ne zaman tırnaklarına ihtiyaç duyarsa onları tekrar yerinden çıkartırlar.
  • Kediler çok hassas bir şekilde yürürler bu yüzden ön pençeleri ile gürültü ve izlerini görünür yapmak istemediklerinden ön pençeleri yerine arka pençelerini kullanırlar bu sayede ayak seslerini en aza indirgerler.

Kedilerin Diş Özellikleri

  • Kediler son derece uzmanlaşmış dişlere sahiptir ve bu özelliği sayesinde eti ayrı parçalara ve lokma haline getirir.
  • Kedinin ön dişsetleri de gelişmiştir ve bir makas gibi etleri verimli bir şekilde keser.
  • Kediler küçük sivri uçlu çengel şeklinde dile sahiptir ve dili sayesinde et kemiğinde kalan etleri almasına yardımcı olur.
  • Kedilerin sahip olduğu sivri uçlu çengel şeklindeki dilleri onlar için yararlıdır böylece kediler iyi bir şekilde temizleyebilirler.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum