Kedigiller - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Kedigiller

DersinÖzü
Şubat 23, 2018

Kedigiller, hayvanlar aleminin “Felidae” ailesine ait cinslere verilen bir addır. Bu ailenin üyelerini oluşturan bireylere kedi, kediler adı verilmektedir. En çok bilinen türü ise evcil kedilerdir. Sadece evcil kediler değil aynı zamanda yaban kedileri, büyük yaban kedileri de bu ailenin içerisine girmektedir. Günümüze kadar ulaşmış olan kedigiller bireyleri iki alt türe ayrılmaktadır; Büyük kediler ve küçük kediler. İlk kedi türü 25 milyon önce Oligosen döneminde ortaya çıkmıştır. Kedigiller türleri diğer etobur türler ile kıyasladığımızda en katı etobur türleri oluşturur. Bu türün üyeleri hayatta kalmak için et tüketmek zorundalar. Çünkü etin protein oranı oldukça yüksektir ve diğer memelilere oranla proteine daha çok ihtiyaç duyarlar.

Fiziksel Özellikleri

Kedigiller esnek ve kıvrak bir vücuda sahiptir. Boyutları türden türe farklılık gösterir. Kara ayaklı kedi 35 ile 40 santimetre uzunluğunda iken kaplan 350 santimetre uzunluğa 300 kilogram ağırlığa kadar büyüyebiliyor. Bu canlıların kürkleri de her bir üyeye göre farklılık göstermektedir. Daha soğuk yerde yaşayan hayvanların kürkleri daha kalın olurken daha sıcak yerde yaşayan bireylerin kürkleri ise daha ince olur. Kürklerinin renklerine baktığımızda ise çoğu tür kahverengi altın renkli kürke sahiptir. Fakat benekler, şeritler bakımından farklıdır. Ama çoğunluğuna baktığımızda koyu renklidir.

Kedigiller geniş gözlere sahiptir ve bu özellik çift göz mercekli görüş sağlar. Gece görüşleri oldukça iyidir. İnsanlara göre ışığa 6 kat daha fazla hassastır. Kulak yapıları büyüktür ve özellikle küçük kedilere yüksek frekansta ses sağlar. Bu yüksek frekansta ses duyarlılığı sayesinde fare gibi küçük kemirgenleri rahatlıkla bulabilirler. Ayrıca koku alma duyuları da çok gelişmiştir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum