Keseli Karıncayiyen - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Keseli Karıncayiyen

DersinÖzü
Mart 1, 2018

Hayvanlar alemi yırtıcı keseliler. Keseli karıncayiyen (Numbat olarak da bilinir) Batı Avustralya’da bulunan küçük boyutlu keseli bir hayvan türüdür. Keseli karıncayiyen uzun renkli kürke sahiptir ve bu hayvan bir keseli olmasına rağmen dişi keseli karıncayiyen’in karnında kese yoktur. Bu karıncayiyen türü önceleri Güney Avustralya boyunca bulunurdu. Fakat bugün Batı Avustralya’da bulunur ve sadece bir kaç küçük keseli karıncayiyen kolonisi vardır ve bundan dolayı bu canlı nesli tükenmekte olan hayvanlar arasında kabul edilir. Tahmini olarak yabani hayatta sadece 1.500 keseli karıncayiyen bireyi kalmıştır.

Keseli karıncayiyen okaliptüs ağaçlarının oluşturduğu ormanlık alanlarda özellikle suya yakın olan bölgelerde bulunur. Bu canlı yalnız yaşayan bir hayvandır ve gün ışığında zamanlarını termit ve karınca avlayarak geçirirler gece ise içi boş tomruk ve mağaralarda yaşarlar. Keseli karıncayiyen güçlü ön pençelere ve uzun dile sahiptir ve uzun dili sayesinde termit ve karıncaları yuvalarından dışarı çıkarır ve beslenir. Keseli karıncayiyen her şeyi yiyen bir canlıdır ama öncelikle termit ve bazen karınca ve diğer küçük böcek türleri ile beslendiği bilinir. Yetişkin bir keseli karıncayiyen günde 20.000’den fazla termit yiyebilir.

Keseli karıncayiyen küçük boyutlu olmasından dolayı çok sayıda hayvan tarafından örneğin tilki, yılan, yabani köpek türleri (dingo) ve yaban kedisi gibi canlılar tarafından av olur. Köpekler de yırtıcı kuşlar ile birlikte küçük keseli karıncayiyen yavrularını avlar. Keseli karıncayiyen’in üreme sezonu Ocak ve Mayıs ayları arasındadır. Dişi keseli karıncayiyen bir kaç hafta süren gebelik döneminden sonra ortalama 4 keseli karıncayiyen yavrusu doğurur. Yavrular doğar doğmaz annelerinin memelerine yapışırlar ve bu canlının kesesi olmadığı için yavrularını uzun tüyleri arasında saklar. Yavru keseli karıncayiyenler bir kaç hafta sonra bir mağarada saklanırlar ve anneleri tarafından emzirilerek beslenirler. Yavrular bir kaç ay sonra kendi yiyeceklerini aramaya başlarlar ve 9 aylık olduklarında annelerinden bağımsız birer birey olurlar. Bu canlıların boyu 35 ile 45 cm ağırlığı 250 ile 550 g arasında değişiklik gösterir. Keseli karıncayiyen ortalama 4 ile 8 yıl arasında yaşam sürer. Bu canlı doğada siyah, kahverengi, gri, beyaz, bronz ve kırmızı renkte bulunur.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum