Kılıçgaga Kuşu - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Kılıçgaga Kuşu

DersinÖzü
Mart 1, 2018
Kılıçgaga kuşu çamurda bulunan kuş türüdür ve dünyada en sıcak iklimlerde çamurlu bölgelerde bulunur. Kılıçgaga kuşunun dört farklı türü vardır ve bunlar Alaca Kılıçgaga, Amerikan Kılıçgaga, Kızıl boyunlu Kılıçgaga ve sonuncusu And Kılıçgaga kuşudur. Kılıçgaga kuşu genellikle bataklık dahil kıyıya yakın sulu ortamlarda bulunan sulak ve bataklıklarda bulunur. Bu kuş türlerine göre farklı bölgelerde yaşar. Alaca kılıçgaga Avrupa ve Asya kıtasında, Amerikan kılıçgaga Kuzey Amerika’nın pasifik kıyısında, Kızıl boyunlu (kırmızı boyunlu) kılıçgaga Avustralya’da ve And kılıçgaga ise And Dağlarında bulunur.
Kılıçgaga kuşu uzun ve ince olduğu için çok farklı görünümlü bir kuştur ve yan yan avlanır. Diğer uzun bacaklıkuşlar gibi kılıçgaga kuşuda avcılık için uzun bacaklar ve perdeli ayaklara sahiptir. Kılıçgaga kuşu nispeten büyük ve güçlü türdür ve sık sık arkasına leke bırakır ve diğer kuşların bu yerlere gelmesini engeller. Bu kuş türleri nispeten sosyal bir kuştur ve sık sık uçtuğu, avlandığı, göç ve büyük sürülerle iç içe olduğu da görülür. Bu kuş türü bir etçil hayvan türüdür ve öncelikle hayatta kalmak için böcekler ve diğer küçük omurgasızlar ile beslenir. Kılıçgaga da küçük balıklar, kabuklular ve suda yaşayan amfibiler (çift yaşamlılar) ile beslenir.
Büyük boyu olmasından dolayı sınırlı sayıda avcısı(düşmanı) vardır ve bunlar köpek, kedi, kakım ve kılıçgaganın civciv ve yumurtalarına saldıran gelincik olarak sıralanabilir. Kılıçgaga genellikle suya yakın, açık yerde doğurduğu bilinmektedir. Dişi kılıçgaga dört yumurta bırakır ve bir ay kadar her iki ebeveyn tarafından kuluçkaya yatar. Yumurtadan çıkan civciv 4 ile 6 haftalık iken tüylenir ve uçmak için gerekli eylemi iki ebeveyni tarafından öğretilir. Kılıçgaga kuşunun boyu 42 cm ile 45 cm ağırlığı ise 140 g ile 400 g arasında değişir. 10 ile 15 yıl arasında yaşam sürerler. Doğadasiyah ve beyaz renkte bulunur.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum