Kır Kurdu

DersinÖzü
Mart 1, 2018

Kır kurdu, köpekgiller (Canidae) ailesinden Kuzey Amerika bölgesinde yaşamını sürdüren bir canlı türüdür. Aynı zamanda kır kurdu “Koyote” olarak da adlandırılmaktadır. Kır kurdunun boyu yaklaşık 110 cm uzunluğa, 50 cm boyuna, 9 ile 22 kg arasında ortalama ağırlığa ulaşır. Bu canlının tüy rengi gri-kahverengi, sarı-kahverengi tonları arasında değişmektedir. Fakat göğüs ile boğaz bölgesi beyaz renktedir. Kır kurdu dış görünüşü ile kurt türünü anımsatsa da, iki türü birbirinden ayırabiliriz. Kır kurdu kurttan daha küçük, zayıf, çenesi ince, kulakları büyük, bacakları ise daha kısadır. Ayrıca gür tüylü kuyruğa sahiptir. 

Kır kurdu, Kuzey Amerika bölgesinde (Alaska bölgesi, Kanada, Meksika, Kosta Rika) kadar yayılım gösterirler. Bu canlı türü ormanlık ile açık alanlarda yaşamlarını sürdürürler. Kır kurdu genel olarak leşiyle beslenir bunun yanında fare, tavşan, kuş, yılan, tilki, geyik, meyve, böğürtlen, çöp gibi hayvansal besinler ile bitkisel besinler avlayarak yaşamını sürdürür. Bu canlı ne çok sosyal ne de çok yalnız bir hayvandır. Kır kurtları bazen bir çift olarak bazen de küçük gruplar içinde yaşar. Fakat kır kurtları daha çok yalnız gezeler. 

Dişi kır kurdu 60 gün süren, Nisan – Mayıs ayları arasında olan gebelikten sonra 4 ile 6 arasında yavru kır kurdu dünyaya getirir. Erkek kır kurdu, dişi kır kurdu ile birlikte yavruların beslenmesinde yardımcı olur. Yavrular büyüdükçe kendilerine av bölgesi ararlar. Bir yaşına ulaştıklarında ise çiftleşme olgunluğuna erişirler. Ortalama bir kır kurdu 6 yıl kadar yaşamaktadır. Kır kurdu köpekler ile çiftleşip türeyebilir, bu çiftleşmeden doğan melezlere ise “Koydog” adı verilmektedir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum