Koati - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Koati

DersinÖzü
Şubat 23, 2018

Hayvanlar Alemi Rakungiller. Koati sadece Amerika kıtasında bulunan orta büyüklükte bir memeli türüdür. Koati Kuzey, Orta ve Güney Amerika bölgelerinde çok farklı geniş yaşam alanlarına dağılmış bir şekilde bulunur. Bu canlı türü öncelikle gür ve ıslak ormanlarda bulunur. Koati hayatının büyük bir kısmını güvenli bir şekilde ağaçlarda geçirir. Kaoti genel olarak bu kıta da bulunan otlaklar, dağlar ve hatta çöller gibi alanlarda nüfusa sahiptir. Koati’nin boyut 33 ile 60 cm ağırlığı ise 3 ile 8 kg arasında değişir. Ortalama bir koati 8 ile 15 yıl arasında yaşam sürer. Doğada siyah, kahverengi, beyaz, gri, kırmızı ve bronz renklerde bulunurlar. Rakun ile yakın akrabadır.

Koatinin dört farklı türü vardır Güney Amerika’da bulunan Halka Kuyruklu Koati ve Dağ Koati, Meksika’da bulunan ise Beyaz Burunlu Koati ve Cozumel Adası Koatisi. Halka kuyruklu koati Güney Amerika bölgesinde yağmur ve sık ormanlarda hem zemin hemde ağaçlarda yaşar. Halka kuyruklu koati kalın, bronz renkli kürkü ve kuyruğu boyunca uzanan siyah renkli çizgilere sahiptir. Dağ koati Güney Amerika bölgesinin batı kısmında Andes Dağlarında yaşar. Dağ koati türü koati familyasının en küçük bireyidir bu yüzden bazen Cüce Koati olarak da adlandırılır. Beyaz burunlu koati ise Meksika dahil olmak üzere Kuzey Amerika bölgelerinde ve Orta Amerika genelinde bulunur. Beyaz burunlu koati türü 120 santimetreye kadar büyür ve koatilerin en büyük türüdür. Cozumel adası koatisi sadece Meksika’daki Cozumel Adasında bulunur ve Mayalar tarafından bu adadan alınmış olduğu düşünülmektedir. Cozumel adası koatisi ile beyaz burunlu koati arasında bariz benzerlikler olmasına rağmen cozumel adası koatisi ayrı bir tür olarak kabul edilir. 
Dişi koatiler 10 ile 30 arasında değişen dişi koati bireyleri gruplar halinde yaşarlar. Erkek koati yalnız bir hayvandır ve sadece çiftleşmek için kadın ile bir araya gelir. Koati her şeyi yiyen bir gece hayvanıdır yani bitki ve hayvanları gecenin karanlığında yer. Koati çeşitli farklı türdeki meyve, çerez ve tohum, böcek ile birlikte kuş yumurtası, kemirgenler ve küçük sürüngenler ile beslenir. Koati genel olarak küçük boyutlu olması nedeniyle kendi doğal ortamı içinde çok sayıda yırtıcı hayvan jaguar, puma, yırtıcı kuşlar ile birlikte yılan ve timsah gibi canlılar tarafından av olur. Koati yağışlı sezon başında yani bu yılın farklı zamanlarında bölgeye bağlı olarak yavrulamaya başlarlar. Dişi koati yavrulamak için dişi grubundan ayrılarak ağaçlara veya kayalık alanlara yuva yapar ve üç aylık gebelik döneminden sonra 2 ile 7 arasında koati bebekleri doğurur. 

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum