Köpek - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Köpek

DersinÖzü
Şubat 23, 2018

Köpek binlerce yıl önce ilk olarak Doğu Asya bölgesinde evcilleştirilmiş olduğu düşünülmektedir. İnsanlar öncelikle köpekleri avcı ve koruma amaçlı kullanmışlardır. Bugünkü evcil köpekler aslında gri kurdun bir alt türüdür ve çoğu insanlar tarafından korkulan bir köpek türüdür. Köpek bugün dünya genelinde insanlar tarafından ev hayvanı olarak beslenir. Evcil köpeklerin yaklaşık 800 den fazla (dünya çapında) türü vardır. Ortalama bir köpek 15 yıl kadar yaşar. Köpekler kendi içerisinde farklı özelliklerde ve farklı ırklarda türlere sahiptir. 

Köpeğin Ayak Özellikleri

  1. Köpek hızlı koşmak ve sessiz bir şekilde yürümek için ayağının altında yumuşak bir patisi vardır.
  2. Köpek ayağının hemen üstünde keskin güçlü pençelere sahiptir. Hızlı koşarken ve bir yeri kazarken sahip oldukları tırnakları köpeğe kavrama yeteneği verir böylece koşma ve kazma gibi eylemleri kolayca yerine getirebilir. 
  3. Bazı köpek türlerinin ayaklarının arkasında da tırnakları vardır. Bu durum köpek hızlı koşarken arka tırnakları köpeğin dengede durmasını sağlar. 
  4. Köpeğin arka pençeleri veya tırnakları yere asla değmez ancak genellikle avlarını hafifçe kavramasına yardımcı olmak için kullanır.
  5. Bir köpeğin pençeleri kurt pençesinin yarı boyutundadır bundan dolayı köpek genellikle kurt kadar güçlü değildir. 

Köpeğin Diş Özellikleri 

  1. Köpek son derece uzmanlaşmış dişlere sahiptir ve bu özelliği sayesinde eti ayrı parçalara ayırır ve lokma haline getirir. 
  2. Köpek dişleri kurt dişlerinden oldukça küçük olduğundan dolayı köpek büyük avları yakalayıp öldüremez. 
  3. Köpek dil üzerinde nemi anında soğutur ve soğuk hava daha sonra solunum sistemi ile vücuda çekilir. Köpeğin dili ısı düzenlemesinde önemlidir. 
  4. Yavru köpekte yaklaşık 28 diş varken yetişkin bir köpek 12 kesici dişi, 4 köpek dişi, 16 küçük azıdişi ve 10 öğütücü diş olmak üzere toplam 42 diş vardır.
  5. Bir köpek yavrusu yaklaşık dört aylık olduğunda bebek dişlerini döker ve yerine daha güçlü yetişkin dişleri çıkar. 

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum