Köpekgiller - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Köpekgiller

DersinÖzü
Şubat 22, 2018

Köpekgiller (Canidae) havanlar aleminin etçiller (Carnivora) grubuna ait bir ailedir. Kurt, tilki, çakal, kır kurdu, evcil köpek türleri ve az bilinen diğer memeli türleri de bu grubun üyesidirler. Köpekgiller ailesi iki gruba ayrılır: Canini (kurt türleri) ve Vulpini (tilki türleri). Bu ailenin üyeleri Antarktika bölgesi hariç dünyanın her bölgesinde bulunur. Köpekgiller türleri sosyal bir hayvandır ve genellikle birlikte uyur, küçük gruplar oluşturarak birlikte hareket ederler. Ayrıca bu grubun üyeleri ses ve koku duyusu ile iletişim kurarlar. 

Özellikleri ve Davranış

Köpekgiller ailesinin bireyleri dünya çevresinde Antarktika (günümüzde insanlar vasıtasıyla bu bölgeye de yayılma eğilimindedir) hariç her yerde bulunur. Ayrıca bu hayvanlar ormanlar, dağlar, çöller ve otlaklar dahil bir çok bölgede yaşayabilirler. Türlerine göre ağırlık ve büyüklük değerleri değişiklik gösterir. Bazı türlerin ağaçlara tırmanma yeteneği varken bazı türlerin ise bu yeteneği yoktur. Bu ailenin üyelerinin iskelet yapısı aynıdır. Kafatası yapısı yassı ve uzundur, genel olarak 42 diş bulunur; İ ri kulaklı tilki, Asya yaban köpeği ve Çalı köpeğinin 44 dişi bulunur. Çene ve diş çevresi koparmak ve çiğnemek üzerine tasarlanmıştır. Ayrıca hayvanlar aleminde hem ot hem et yiyen hayvan türlerini oluşturur. Parmak uçlarıyla yürürler ve patileri sayesinde sessiz bir şekilde hareket edebilirler. Ön ayaklarında 5 parmak bulunurken arka ayaklarında 4 parmak bulunur. Ayrıca muhteşem bir koku alma duyuları vardır.

Köpekgiller ailesini oluşturan tüm türler sosyal olarak gruplar halinde yaşarlar. Genel olarak oluşturdukları yaşam alanlarında gruplar halinde açık alanda yaşar ve uyurlar. İnleri genellikle kötü hava şartlarında ve doğum yaptıklarında kullanırlar. Çoğu tilki ve köpek türleri dişi ve erkeği birlikte avlanır, yavrularını birlikte besler ve büyütürler. Köpekgiller ailesinin üyeleri farklı iletişim yöntemleri kullanırlar bunlar; koku alma (bu ailenin üyelerinin koku alma duyuları çok güçlüdür), görsel işaret ve havlama, uluma gibi sesler çıkartarak diğer türler ile iletişim kurarlar. Bozkurt ve diğer yapıca büyük türler daha geniş gruplar halinde hareket ederler. Ayrıca Afrika yaban köpeğinin oluşturduğu gruplar 20 ile 40 bireyden oluşur. Gruplar halinde yaşamak avlanırken bu hayvanlara avantaj sağlar. Dişiler 1 ile 16 arasında yavru dünyaya getirir ve bu yavrular küçük ve gözleri kapalı olarak dünyaya gelir. Fakat yavrular üç hafta sonra gözlerini açar. Bu yavrular anneleri veya babaları tarafından yerin altına kazılan inlerde korunurlar. Yavrular katı besinler yiyecek olgunluğa eriştiklerinde anne ve babaları avlanarak geri döndüklerinde yedikleri besini kusarak yavrularına yedirirler.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum