Koyun - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Koyun

DersinÖzü
Mart 1, 2018

Koyunların orta Avrupa ve Asya kökenli olduğu düşünülmektedir. Bugün gezegenimizde en az bir milyar koyun bulunmaktadır. Yeni Zelanda, Avustralya, Kuzey Amerikanın bir bölümü ve Birleşik Krallıkta ticari koyun yetiştiriciliği yaygındır. Koyun orta büyüklükteki otçul bir memelidir. Koyunlar ağırlıklı olarak onların etinden ve yününden faydalanmak için yetiştirilir ama ayrıca koyunların sütü (koyun sütü keçi ve ineğe göre çok nadirdir) içinde koyun çiftlikleri vardır.

2001 yılında İngiltere’de ki koyunlarda ayak ve ağız virüsü salgını vardı ve bundan dolayı binlerce koyun öldürüldü. Fakat bugün İngiltere’de 35 milyondan fazla koyun vardır ve bu sayı giderek artmaktadır. Dünyada yaklaşık olarak 1,300 farklı koyun cinsi bulunmaktadır fakat bunlardan sadece 200 tanesi evcil koyundur. Tüm türlerdeki koyunlar görünüm olarak oldukça birbirine benzerdirler ancak koyun türüne bağlı olarak boyut ve ağırlık olarak birbirinden farklıdırlar. Koyunu kırkmak (Koyunun saçı ve yünü) dünyada en yaygın kullanılan ve bilinen malzemelerden bir tanesidir.

Koyunlar keçiler ile yakından ilişkilidir ve bu iki hayvanın birbirine çok benzemelerine rağmen koyun ve keçiler iki ayrı türdür. Bundan dolayı koyun ve keçi melezleri çok nadirdir yani koyun ve keçi çiftinin doğan yavru kısır (verimiz) olacaktır. Yaban koyunu çiftlik koyunu ve evcil koyunundan daha büyük yani yaban koyununun yaklaşık olarak 1.2 metre olma eğilimindedir. Bu yabani hayvanların ayakları ortalama bir evcil koyunun ayağından büyüktür. Yabani koyunların ayrıca uzun boynuzları vardır ve bu boynuzları kendilerini savunmak için kullanırlar ayrıca yaban koyunu harika dağcılar olarak da bilinmektedir.

Vejeteryan beslenme biçimi nedeniyle koyun karmaşık bir sindirim sistemine sahiptir. Koyunların mideleri 4 odacıktan oluşur ve ağaç sapları, yaprakları, tohum kabuklarını ve zor olan selülozları sindirirler. Koyunların sindirim sistemi keçi, geyik ve inekler gibi bitki bazlı beslenmeler ile diğer hayvanlarla aynıdır. Koyunlar köpek, kurt ve yabani kediler gibi birçok büyük etobur hayvanlar için hedef av konumundadır. Kendilerini korumak için diğer koyunlarla birlikte birbirlerine yakın dururlar yırtıcılar yalnız ve masum hayvanı bulmakta zorlanırlar. Doğal saldırganların olmadığı bölgelerde koyunlar güçlü bir grup karakteristik özellikleri göstermezler. 

Çoğu koyun türü yılda sadece bir kez doğurur. Diğer sürü hayvanları gibi, dişi koyunlar sadece erkek koyunlar ile çiftleşebilir. Koyunlar genellikle kuzularını ilkbaharda doğururlar. Bu yüzden yavrular soğuk kış aylarından önce uzun bir sürede büyümeye başlarlar. Dişi koyunlar bir kuzu yada bazen ikiz doğurabilirler. Bazı koyun türleri daha büyük kuzu doğurduğu bilinmektedir. Koyun dünyada tarım ekonomisinde önemli bir rol oynar. Bu hayvanlar insanlar tarafından evcilleştirilen ilk hayvanlardan biridir. Ayrıca koyunun eti bizi beslerken koyunun yünü ise soğuk kış aylarında bizi sıcak tutar.  

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum