Kum Tilkisi - Hayvanlar Alemi | DersinÖzü

Kum Tilkisi

DersinÖzü
Mart 1, 2018

Kum tilkisi, ayrıca Rüpell tilkisi olarak da adlandırılır, köpekgiller (Canidae) ailesinden, Kuzey Afrika’nın ve Orta Doğu’nun kurak bölgelerinde yaşamını sürdüren bir tilki türüdür. Kum tilkisi, uzun kulak, bacaklara sahiptir.Bu canlının postunun üst kısmı gri, açık kahverengi, yan tarafı kum rengi, bej, karın bölgesi ise beyaz renklidir. Bu canlının vücut uzunluğu 40 ile 52 cm arasında, ağırlığı ise 2,5 ile 3 kg’ya kadar varmaktadır.

Kum tilkisi Orta Doğu’nun, Kuzey Afrika’nın çöl bölgelerinde, Nijerya, Fas ülkelerinden Arap Yarımadası, Somali ile Batı Afganistan’a kadar uzanan bir alanda yaşamını sürdürür. Bu tilki türü bu bölgelerde çok olmamalarına rağmen neslinin tükenme ile karşı karşıya olmadığı düşünülmektedir.  Kum tilkisi yaşam bölgesi olan kumlu, kayalı çöllerde geceleri böcek, küçük memeliler, sürüngenler, meyveler gibi yiyecekler avlar.

Oman bölgesinde yapılan bir araştırmada bu canlının ot yediği gözlemlenmiştir. Bu araştırmada ayrıca çiftler halinde yaşadıkları, 50 kilometre kare genişliğe kadar bir av bölgesini kontrol ettiği gözlemlenmiştir. Başka bir bilgiye göre ise 3 ile 15 kum tilkisi grubundan oluşan sürüler halinde de görüldükleri gözlemlenmiştir. Dişi kum tilkisi Ocak ile Nisan ayı arasında 1 ile 3 yavru kum tilkisi dünyaya getirir.

KPSS LISANS
22 Temmuz 2018

Üye OlŞifremi Unuttum